Маріанна Кіяновська і Тарас Прохасько стали лауреатами Шевченківської премії
Шевченківський комітет оголосив усіх лауреатів 2020 року
До теми
-
«Історія звучить так, що просто жесть».
Опера «Йов» стала однією із найяскравіших подій LvivMozArt. Ми поговорили з її авторами ZAXID.NET - У Львові вручили першу премію міста літератури ЮНЕСКО ZAXID.NET
-
«Письменник може говорити про дуже серйозні речі абсолютно некомпетентно».
Інтерв'ю з Тарасом Прохаськом ZAXID.NET
Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка визначив лауреатів премії 2020 року. У номінації «Література» є два переможці: львівська поетка Маріанна Кіяновська з книгою поезій «Бабин Яр. Голосами» та Тарас Прохасько зі збіркою есеїв «Так, але...». Про це повідомило «Суспільне.UA».
Нагадаємо, у 2018 році збірка «Бабин Яр. Голосами» увійшла у короткий список премії міста літератури ЮНЕСКО. Книжка вийшла у видавництві «Дух і літера».
Твори Маріанни Кіяновської перекладені англійською, німецькою, італійською, шведською, азербайджанською, грузинською, польською, сербською, чеською, словацькою, словенською, литовською, білоруською та російською мовами, івритом.
Нагадаємо також, що збірка есеїв «Так, але...» Тараса Прохасько стала книгою року-2019 BBC (номінація «Есеїстика»).
У номінації «Публіцистика, журналістика» лауреаткою стала воєнна кореспондентка Євгенія Подобна з книгою «Дівчата зрізають коси». Це спогади 25 жінок, які брали участь в російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 роках..
Відомий український етно-хаос гурт «ДахаБраха» (Марко Галаневич, Ніна Гаренецька, Олена Цибульська, Ірина Коваленко) з альбомом «Шлях» (2016) здобув перемогу в номінації «Музичне мистецтво». Самі автори зазначили, що альбом створювався в дуже складний час для України. «Ми хочемо присвятити його тим, хто віддав своє життя за нашу свободу, тим, хто продовжує стояти на її сторожі і тим, хто йде непростим шляхом вільної людини, не втрачаючи надії», – йдеться в анотації.
У номінації «Візуальні мистецтва» переміг мистецький проект «Карусель» Олександра Глядєлова. Автор поєднує світлини, зроблені в різний час у дитячих інтернатах, місцях позбавлення волі, в'язничних лікарнях тощо.
Опера-реквієм «Йов» Влада Троїцького, Романа Григоріва та Іллі Разумейка перемогла у номінації «Театральне мистецтво». «Йов» поєднує непоєднуване: оперу та сучасну музику, ораторію та постмодерний театр, реквієм та авангард. Драматургія вистави заснована на контрастних зіставленнях читань книги Йова (у кожній країні ті тексти читаються мовою цієї країни) та частин католицької заупокійної меси, в основі яких – традиційний латинський текст.
Опера «Йов» увійшла до числа 10-ти найкращих опер світу. Журі конкурсу Music Theatre NOW вперше включило до топ-10 оперу, створену в Україні. Журі, до якого увійшли представники п'яти континентів, обирало кращих з-поміж 436 творів з 55 країн світу. Вони віддавали перевагу новим творам і нестандартному матеріалу.
Цього року премію у номінації «Кіномистецтво» не вручатимуть.
Шевченківська премія – найвища державна нагорода у галузі культури і мистецтва. Рішення про присудження премії ухвалює президент України на основі пропозицій комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка. Фінансовий розмір премії теж визначається президентом, минулого року лауреати Шевченківської премії отримали по 200 тис. грн.