Літвін побоюється «накручувань» в українсько-польській історії
Посол Польщі в Україні Генрик Літвін вважає, що спірні спільні історичні питання України і Польщі варто залишити історикам, щоб не було «накручувань».
Про це він сказав 3 вересня під час лекції у Львові.
Відповідаючи на запитання про компенсації жертвам операції «Вісла», посол Польщі зауважив, що українці в Польщі отримують підтримку, в тому числі фінансову.
«Допомога для меншин в Польщі на дуже високому рівні. Є міста, де українці мають вирішальну роль у самоврядуванні, локальній владі… Справа акції «Вісла», справа усіх інших конфліктних ситуацій в історії поляків та українців, на мою думку, повинна залишатися сьогодні суб’єктом перш за все дискусії науковців. Тут, з точки зору держави, не дуже багато залишилося роботи. Треба пам’ятати про місця трагічних подій, вшановувати пам'ять жертв. І це праця для структур державної адміністрації, але є питання щодо юридичних процедур», – сказав він.
Генрик Літвін повідомив, що об’єднання українців у Польщі розпочало працювати над тим, щоб «отримати формальне юридичне засудження акції «Вісла».
«Це справа юридичних процедур, не можу сказати, яким буде ефект. Відбуватися все буде згідно з польським законодавством. Але як людина, яка займається відносинами політичними між Польщею та Україною, я не переконаний, щиро кажучи, що це на сьогодні корисна ідея… Ми сьогодні напередодні Волинської трагедії. Здається, що можемо мати накручування подібних кроків з обох сторін. Можливо, краще було б, якби ми залишали можливість спокійної дискусії історикам і спокійної праці спільної. Є такі ініціативи вони дуже добре розвиваються», – сказав Генрик Літвін.
Нагадаємо, весною цього року у Польщі відзначили 65-ті роковини акції «Вісла». Зокрема відбувся ІІ Конгрес українців у Польщі. Учасники поклали квіти до могили жертвам акції «Вісла» на військовому цвинтарі в передмісті Перемишля – у селі Пикуличах та до могили полеглим воякам УПА у Комплексі військових кладовищ в Перемишлі.
Як інформував ZAXID.NET, триває підготовка візиту президента Польщі Броніслава Коморовського в Україну в 20-х числах вересня. Основна мета візиту – відкриття меморіалу в Биківні. «Це четверте наше катинське кладовище. Це лише частина меморіалу. Тут поховано 2 тис. польських офіцерів", - сказав Генрик Літвін.