Львівська філія Інституту національної пам’яті буде у тюрмі "на Лонцького"
"Частину тюрми "на Лонцького" ми передамо під філію Інституту національної пам’яті", - повідомив сьогодні, 21 лютого, після першої поминальної панахиди за закатованими в’язнями начальник управління СБУ у Львівській області Анатолій Матіос.
"Для того, аби передати це приміщення міській владі, необхідно пройти багато бюрократичних процедур. Це землі оборонного призначення. Всі процедури мають йти через Кабмін. Думаю, це питання буде вирішено за півроку", - додав він.
Приміщення тюрми на Лонцького почали будувати у 1880 році. За часів Польщі тут було розташоване Головне управління польської поліції.1939 року будинок на вул.. Лонцького (тепер вул. Степана Бандери, 1) отримує назву "Тюрма народного комиссаріата внутренніх дел №1", яка здобула "славу" найкривавішої катівні України. Згодом у будинку на Лонцького розташовують міське Управління міліції та слідчий ізолятор КДБ. У свій час там утримувались В’ячеслав Чорновіл, Іван Гель, Петро Франко, брати Горині, Ігор та Ірина Калинці. З 1992 року приміщення передають СБУ.
21 травня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав указ "Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору - масових політичних репресій 1937-1938 років".
Із 1992 року приміщення переходить під протекцію Служби безпеки України. Як повідомив начальник Управління СБУ у Львівській області Анатолій Матіос, на підставі документальних матеріалів Управління СБУ у Львівській області за останніх 15 років вдалося відновити історичну справедливість та реабілітувати понад 55 тисяч галичан. За ініціативою Управління проведена чимала науково-пошукова робота зі складання мартирологу полеглих вояків ОУН-УПА. Списки 7130 полеглих учасників повстанського руху на Львівщині були опубліковані в "Книзі полеглих членів ОУН і вояків УПА Львівщини".