Львову пропонують перейняти пішохідний досвід Парижа і Цюріха
Швидше запустити у Львові низькопідлогові автобуси на кожному маршруті та розширити пішохідний простір просять у відкритому листі-зверненні активісти Всесвітнього будівельного форуму SSC (львівська гілка) та Інтернет-спільнота «Дайте пройти» у мера Львова Андрія Садового.
«Автомобільне лобі є дуже впливовим, тому зараз розвиток міст на пострадянському просторі, а отже, й Львова, ґрунтується переважно на розбудові доріг, паркінгів і бізнес-центрів. При цьому майже ніхто не звертає увагу на потреби пішоходів та велосипедистів, які вдихають життя в місто. Саме на користь інтересів автомобілістів знехтувані тротуари, велосмуги, парки та інший громадський простір», - йдеться у зверненні.
«Влада насамперед мала б захищати тих людей, які не мають авто й користуються тротуарами, громадським транспортом, велосипедами: кількість пішоходів у місті в рази перевищує кількість автомобілістів. Та й автомобілісти – це теж пішоходи. Захист полягає в тому, щоб надати людям змогу вільно пересуватися містом, громадський транспорт не простоював у заторах, забезпечити спокій родичів велосипедиста, щоб вони не переймалися через те, чи приїде він додому неушкодженим», - зазначають активісти.
Тож, оскільки в наступні роки кількість автомобілів у приватному користуванні буде тільки зростати, це має спонукати до дій на користь пішоходів і розвитку громадського транспорту. Зокрема, активісти вимагають якомога швидше запустити низькопідлогові автобуси на кожному маршруті, а також розширити пішохідний простір (збільшити кількість пішохідних вулиць та площ). «Катедральна площа, на якій зроблено автостоянку – нонсенс вищого ґатунку. Це також стосується площі перед Успенською церквою, площі Арсенальної, Бернардинського дворику, площі Галицької, площі Митної, парку Культури з боку вулиці Вітовського(особливо газони), вулиць Федорова, Руської, Театральної, Гнатюка та багатьох інших площ і тротуарів міста. Проїзд, а краще Пасаж "Крива Липа" може стати ще більш привабливим, але тамтешня стоянка цьому не сприятиме», - вважають активісти.
«Обмежувачі паркування на краях тротуарів такі як: стовпці, клумби, велостійки – це норма в оформленні вулиць міст в 21 столітті. Жоден інвестор не прийде будувати паркінги, коли у нас де завгодно можна залишити авто. Їх збудують тоді, коли тротуар стане місцем тільки для пішоходів. Паркінги потрібно планувати навколо малого об’їзного кільця, а центр має стати некомфортним для автомобілів», - йдеться у зверненні.
«Існує синдром «мертвих вулиць», на яких припиняється життя й торгівля/послуги через те, що тротуари перетворюються на стоянки. Ознаки його вже помітні й у Львові. Нагадаємо приклад з історії. Детройт – місто, в якому ще кілька років тому навіть театри перетворювали на паркінги, і час показав, до яких жахливих наслідків це призвело. Зараз це мертве місто в якому панує депресія та мародерство. Наразі поганим прикладом у Львові є розширення до чотирьох смуг частини вулиці Городоцької (біля жиркомбінату). Дерева було знищено, а вузенький тротуар і досі не відновлено. Та на помилках вчаться, і це має стати прикладом того, чого не можна робити в місті», - йдеться у зверненні.
Як йдеться у заяві, останні 3 роки Париж ліквідував 14 тисяч паркувальних місць уздовж вулиць, щоб розбудувати мережу велосмуг. У центрі Цюріха з’явилося більше світлофорів і переходів у рівень з тротуаром, ліквідовуються підземні переходи. Встановлені обмеження швидкості до 30 км/год., так щоб пішоходи могли спокійно переходити вулиці.
Тому ми пропонуємо Львову переймати досвід таких міст як Париж, Цюріх, Відень, Рига, Таллінн, Мельбурн, Копенгаген та ін.
«Ми закликаємо до політики зменшення паркувальних місць на вулицях у центрі Львова», - резюмують активісти.