Мешканці Червонограда на Львівщині не підтримують перейменування міста

Головні Новини за 16 квітняОльга Зеліско, 16 квітня 2015, 11:22 7461 6

Більшість мешканців 70-тисячного Червонограда, що на Львівщині, виступають проти повернення місту історичної назви Кристинопіль. 

Результати опитування червоноградців свідчать, що лише 36% підтримують перейменування міста, заявив керуючий справами виконкому міськради Червонограда Георгій Тимчишин.

«Нещодавно ми проводили опитування громадян щодо назви міста. 36% висловилися «за», 41% - «проти». А решта ще не визначилася з цього приводу, – сказав у коментарі газеті «Експрес» Георгій Тимчишин. – Та саме у Червонограді, наприклад, уперше в Україні повалили пам’ятник Леніну. І саме з цією назвою пов’язані перші шахтарські страйки… Тому і розділилися нині думки громади».

Міський голова Червонограда Ігор Чудійович також наголосив, що загалом у громади ще не має однозначної позиції щодо переназвання міста.

«Є група людей, які хотіли б це зробити. Є і люди, які пов'язують місто винятково із сучасною назвою, містом, де пройшла їхня молодість. Вони з нуля його відбудовували. Я думаю, що ми все ж проведемо громадські слухання, опитування точки зору людей. Одностайної думки зараз немає. Це однозначно розділить місто», - зауважив мер міста.

Нагадаємо, що Червоноград залишається єдиним населеним пунктом на Львівщині, назва якого містить відсилання до комуністичного минулого. Згідно з ухваленим 9 квітня законом про заборону пропаганди нацизму і комунізму, в Україні мають перейменувати усі міста чи села, назви яких пов’язані з діяльністю комуністів.

Один з авторів цього закону керівник Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович вважає, що рішення про перейменування Червонограда мають ухвалити самі місцеві мешканці.

«Назва Червонограда не так пов’язана з комунізмом, як, наприклад,  міста, які названо на честь діячів тоталітарного режиму. Все ж, не у всіх червоний колір асоціюється з комунізмом, – каже В’ятрович. – Однак, як на мене, історична назва міста Кристинопіль заслуговує того, щоб її повернути».

Один з тих, підтримує перейменування міста – настоятель місцевого храму Святого Йосафата Михайло Нискогуз.

«Дехто з тих, хто виступає проти повернення історичної назви, аби мотивувати свою бездіяльність, каже, що на цих теренах колись були «черлені гради» князя Володимира. Але це дещо з іншої опери..., – сказав отець Михайло у коментарі «Високому Замку». – Декотрі начальники кажуть, що перейменування обійдеться у величезну суму. Але, як на мене, маємо набагато більше втрат через ганьбу – коли нам тикають пальцем і дорікають за назву міста».

Натомість, деякі містяни певні, що перейменування зараз не на часі і обійдеться міському бюджету надто дорого. «Звісно, було б добре, якби була назва Кристинопіль. Але ми вже звикли до того, що є. Зараз на це підуть великі витрати. Усі карти доведеться переробляти», - наголосив червоноградець пан Ігор.

Засноване у 1692 році місто було назване на честь Кристини – дружини засновника міста коронного гельмана Фелікса Казімежа Потоцького.

«У місті зберігся палац графів Потоцьких XVII сторіччя. З цього панського маєтку і почалася історія та розвиток усього міста. Граф Фелікс Казимир збудував замок, почав будівництво костелу. У 1692 році він звернувся до польського короля Яна ІІІ Собеського з проханням – назвати поселення в честь своєї дружини Христини», – розповіла завідувач Червоноградського музею історії релігії Галина Гриник.

До складу УРСР і СРСР Кристинопіль перейшов лише у лютому 1951 року на підставі радянсько-польської угоди про обмін територіями і того ж року був перейменований на Червоноград.

1 серпня 1990 року саме Червоноград став першим містом не лише в УРСР, але й загалом в СРСР, де знесли пам’ятник Леніну (відео). Рішення про демонтаж було прийняте внаслідок вимог  місцевих шахтарів, які тоді оголосили перший масовий страйк.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 6

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Alex Alex 11 травня 2016, 15:18

  треба перейменувати, Кристонопіль гарна назва.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Андрей Е. 20 квітня 2015, 10:17

  А смысл городу называться в честь жены Потоцкого? Кто её сейчас знает и какие её заслуги?
  В конце концов Галичина - Червоная Русь, был недалеко город Червень.
  Почему бы не быть Червонограду, как в память о том наследии?
  А про коммунизм и так уже все забыли.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Таня Якимець 17 квітня 2015, 13:21

  А коли і серед кого проводились опитування? щось не було чути ні про які громадські слухання,ні про опитування,навіть в інтернеті,не кажучи про друковані засоби.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук