Musi to na Rusi

Андрій Бондар, 25 березня 201172424

Розмовляв кілька днів зі знайомим польським політологом про українську політику. Раптом він скрушно зітхає і каже: «Але тема для розмови насправді відсутня. Нема в Україні політики».

Цими словами він не зробив для мене жодного відкриття. Адже мені, як і всій країні, незалежно від політичних уподобань, цілком зрозуміло, що нема ні боротьби ідей, ні повнокровної реалізації виборчого права, ні навіть уже конкуренції «вождів». «А що є?» – питаю я. «Бізнес, – відповідає він і пояснює. – Але нема причин для суму. Будь філософом: адже у вас тут по-іншому й не було ніколи». 

Ми зачепились за історичні питання й почали згадувати, як воно було в минулому. Не будучи істориками, ми заходилися «на хлопський розум» згадувати, як було в «Речі Посполитій обох народів», і він виявив одну просту закономірність. Мовляв, тут, на Сході, який сусідував із Диким Полем, домінувала велика «маґнатерія», яка безжально експлуатувала народ, ставлячи свої бізнесові інтереси вище за державні. Тоді як на землях Корони королівства польського процвітала шляхетська демократія, яка збиралася на своїх сеймах, живучи в режимі політичної конкуренції.

Звісна річ, ми почали порівнювати ту «маґнатерію» Речі Посполитої із нашими сучасними олігархами, вкотре виявивши міцність і живучість історичних шаблонів, які процвітають у нашому сьогоднішньому житті. З одного боку, якось дивно порівнювати князів Вишневецьких, Потоцьких і Острозьких із нашими Пінчуками, Ахметовими та Коломойськими. Можливо, тому, що перші, на відміну від других, не були в комсомолі. А другі, на відміну від перших, заробили свої перші мільйони внаслідок кримінальних розборок, а не отримали його у спадок або вибороли на війні. Походження маґнатів цілком логічно виростало з феодалізму і його внутрішніх законів. Там шляхтичі ставали маґнатами. А в нас  олігархами зробилися колишні комсомольці. Зрештою, про феодальну сутність політичної системи України говорилося не раз.

З другого боку, між ними існує очевидна спільність: усі вони і тоді, і тепер, по суті, були зацікавлені в максимальному згортанні демократії і виробленні зручної політичної системи, де закони приймалися і працювали б на них, державний інтерес збігався з інтересом їхньої кишені, а народ сидів сірий, убогий і затурканий, роблячи свою звичайну справу. Не треба бути істориком, щоб зрозуміти, до чого призвела система, збудована польськими маґнатами. До руйнування Речі Посполитої та її поділів наприкінці ХVIII століття. Мене завжди бентежила приказка «Musi to na Rusi», яка досі ходить у сучасній Польщі. Тобто, на відміну від вільних європейських країн, у нас досі працює влада примусу. І це аж ніяк не історичний пережиток, а досі наша сьогоднішня реальність. Якби вона не була живуча, то ніхто б там, у Польщі, не наважився повторювати допотопні побрехеньки.

Цей цілком вульгарний історичний паралелізм, певна річ, страшенно паралізує, фактично відмовляючи нам у майбутньому. Адже чи означає фраза «У вас тут по-іншому й не було ніколи» також і те, що по-іншому в нас і не буде ніколи? А якщо не буде, то чи варто нам очікувати завтра неминучого колапсу? Бо у що добре може виродитись сучасний олігархічний феодалізм? Може, в освічену монархію? Чи в суверенну демократію? Велике питання, чи насправді відрізняється наше сучасне суспільство від того сірого, вбогого і затурканого народу. Якщо таки відрізняється, тоді жодні історичні паралелі вже завтра не матимуть жодного сенсу, а сьогоднішні олігархи і система, витворена ними, стануть таким самим музейним експонатом, як і маґнатерія Речі Посполитої.

 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 24

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Валерий, украинец, Москва 31 березня 2011, 14:09

  Колониальные войны стран Европопы, Британии, США и Японии унесли 300 млн. жизней в Африке, Азии и Латинской Америке. Кровавая колонизация- это и был «мобилизационный проект» Запада и Японии. Расовая нетерпимость и лицемерие– основа «еуропейской культуры». Вторая мировая война унесла 50 млн. жизней (из них- более 29 млн. –китайцы). Это тоже был «проект» Запада и Японии. И сегодня «гуманитарные» крылатые ракеты падают на головы ливийцев, чтобы Европопа имела безграничный доступ до нефтяных скважин Ливии. В Ираке погибло более 200 тыс.иракцев за то, чтобы США бесплатно качали себе нефть. Цинизм Запада зашкаливает. Все это видят. Вот так добывает себе богатства Запад. Но это не будет длиться долго. Всему этому придет конец вместе с Европопой и США. Япония с проблем уже не выберется… Украина продолжает упорно вылизывать все нежнейшие места Запада, надеясь, что ей скинуть «косточку» с барского стола. Продолжайте глубже заглядывать в Европопу. В этой «прямой кишке» - ваше будущее.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • До Етнографа 31 березня 2011, 09:03

  Я за Польщі не жив,але вивчив і знаю, що суттю душі є не національність, а гуманність. Якщо б я жив в часи страшного 20-го століття, коли коїлися ці злочини, і якби мав вибір між вбити поляка чи українця за ідею чи не вбити, я б робив все, щоб не вбити. Бо душа, це НЕ вбити. Таким чином я б зберіг душу. А якби ті ідіоти казали б мені, що із-за того, що я не вбив поляка. я втратив національність, я б їм сказав, а хто вам вам дав право вирішувати? Страшні часи і страшні люди. За ідеологію вбивали. Я себе питаю, де був Бог? Кажуть, він тоді вмер, Нітше казав, бо витримати це страшне 20 століття живому Богу неможливо. В цей час він висів на Хресті, мертвий, розп'ятий тими, хто вбивав в той страшний час.Насправді, вбивали, бо їх посилали вбивати . І ніхто не признається. До 1990 року був Сталін і Ленін ідолом-богом, сатаною-хоронителем, тепер - Бандера. Прославляють вбивцю. А вчителів,які говорили про неіснування українців, ніхто не слухав. Зараз повісили Бандеру в католицькому костелі для приниження поляків. Чи це не є в 1000000 разів гнусніше, ніж говорити польським деяким вчителям, що українців не існує? Вішати вбивцю їх рідних в їхньому костелі поряд з Христом.І висить вбивця Бандера навпроти того, хто забороняв вбивство як смертний гріх.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Самі ви більшовики і розпочали всі війни і революції в 20 столітті 31 березня 2011, 07:43

  Валерію, гопнику з заточкою Самі ви більшовики заколотники і розпочали першу світову агентами в вищих ешелонах передових європейських країн, потім більшовицький страшний переворот в Росії, громадянську війну в Росії і Україні, громадянські війни в Іспанії і конфлікти по всій наївній Європі. Це ви забрали сотні мільйонів життів в 20 столітті, більшовики-голота. І тепер знову плетете нові інтриги, Європа вас знає і готова. Другий раз вас цей сценарій повторити неможливо. Скільки б ви тут не зомбували,більшовицька агентура, гіпнотизери і првокатори.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук