Na granicy ukraińsko-polskiej miały miejsce pierwsze akcje protestu z powodu wprowadzenia wiz Schengen
Lwowska Organizacja Obwodowa partii „Pora” publicznie złożyła oświadczenie, w którym wezwała głów państw Ukrainy oraz Polski do natychmiastowej reakcji w sprawie ustabilizowania sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej. O tym zawiadomili ZAXID.NET w służbie prasowej partii.
Tekst oświadczenia zamieszczamy poniżej w całości:
Jeszcze wcześniej było wiadomo, że Rzeczpospolita Polska wprowadza wizy Schengen dla obywateli Ukrainy. Jednak władze ukraińskie nie potrafiły w odpowiednim czasie zapewnić mieszkańcom strefy przygranicznej warunki, które ułatwiłyby otrzymanie wiz do Polski. Przedstawiciele partii „Pora” niejednokrotnie, zaczynając jeszcze od kwietnia ubiegłego roku, zwracali uwagę kierownictwa wszystkich szczebli władzy na Ukrainie i w Polsce na konieczność natychmiastowego rozwiązania problemów współpracy przygranicznej. Ale obiecanych z obu stron decyzji w sprawie rozwiązania problemów do dziś nie ma.
Skutki takiej obojętności władz do problemów „małych Ukraińców” mogą być katastrofalne. Gdyż dzisiaj dziesiątki tysięcy Ukraińców, mieszkających w strefie przygranicznej, są oderwane od swoich rodzin, mieszkających w Polsce. Nie jest tajemnicą także to, że dla większości mieskzańców strefy przygranicznej wizyty do Polski przez dłuższy czas były jedynym źródłem utrzymania. Granice zostały zamknięte, ale nikt z przedstawicieli władzy nie zadbał o to, aby zapewnić tym ludziom inne źródła zarobków.
W wyniku tego, 11 stycznia 2008 roku na przejściach granicznych Krakowiec - Korczowa oraz Rawa Ruska - Hrebenne miały miejsce pierwsze akcje protestu mieszkańców terytoriów przygranicznych.
Partia „Pora” wzywa głów państw - Ukrainy oraz Polski -w pilnym trybie użyć zasobów w celu ustabilizowania sytuacji, dlatego należy niezwłocznie zrobić następujące kroki:
1. Rada Najwyższa Ukrainy ma ratyfikować umowę o uproszczonym systemie przekroczenia granicy pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą.
2. MSZ ma sporządzić dwustronną umowę pomiędzy Ukrainą oraz RP o małym ruchu granicznym, funkcjonującą dziś w odniesieniu do Węgier oraz przygotowaną przez Słowację.
3. Rząd ukraiński wraz z władzą obwodu mają opracować i przyjąć program państwowy rozwoju stref przygranicznych, który zapewniłby ich mieszkańcom alternatywne do handlu z Polską zasoby rozwoju gospodarczego.
Partia „Pora” popiera żądania mieszkańców stref przygranicznych i obiecuje do końca stać w obronie ich interesów. W razie, gdy władze nadal będą zwlekać z podjęciem decyzji w sprawie istniejących problemów, „Pora” zainicjuje wprowadzenie przez Ukrainę wiz dla obywateli RP w celu stworzenia równych możliwości podczas przekroczenia granicy”.