У Самборі на Львівщині може назавжди замовкнути унікальний орган. Йдеться про інструмент початку ХХ століття, який зараз належить місцевому коледжу культури. Ще за радянських часів навчальному закладу відійшов костел ХІХ століття, а з ним і орган – початку ХХ. Хоча цей інструмент не є одним з найбільших в Україні, але красою звучання він змагається з найкращими органами нашої держави.
«Діяв він недовго. Звичайно, що за радянської влади костел не міг існувати. Його закрили. Почалася війна, все було зруйновано, орган теж був зруйнований. А потім у приміщенні костелу взагалі зробили продовольчий склад – тут торгували дефіцитними товарами. І лише у 1980-му, коли почалася реставрація цього залу, почалася реставрація й органу. Усю цю величезну махіну тоді демонтували і відвели в Естонію. Реставрація затягнулася на 8 років», – розповіла в.о. директора Самбірського коледжу культури і мистецтв Галина Петрівська.
Від кінця 1980-х і досі щосуботи в органному залі дають концерти. Переважно для туристів з Моршина і Трускавця. А екскурсоводи їм розповідають, що за своєю акустичністю самбірський орган – другий у Європі. Це не зовсім правда, хоча звук інструмента справді винятковий. Акустика настільки хороша, що в залі нема жодної колонки чи мікрофона.
«Орган вважається такий дуже потужний, гарний. Тому що тут акустика дуже хороша. В деяких місцях коливання звуку триває 6,5 секунди», – пояснила Галина Петрівська.
Та незабаром цей орган може назавжди замовкнути, бо стан інструмента – вкрай аварійний.
Пані Ірина вже пристосувалась до огріхів органу. Аби їх не почули слухачі, грає лише ті твори, на яких інструмент не фальшивить. Але без сюрпризів, – каже, – не обходиться.
«Ось тут є такі магніти, вони залипають і через це зависають ноти, то скрипач приходить сюди і палицею стукає, і вони відливаються. То навіть буває в ході гри, під час концерту буває. То я вже йому киваю, щоби побіг і правив», – розповіла органістка Ірина Терлак.
Та фахівців, які могли б відремонтувати самбірський орган, в Україні немає.
«У найкращому стані у нас органи церковні. Римо-католицька церква має зв’язки з Польщею і може собі дозволити запросити тамтешніх фахівців. Концертні зали фактично мають майстрів, що обслуговують органи. Але вони не проводять масштабних ремонтів. А в Самборі, наприклад, взагалі майстра нема», – розповів органіст, найвідоміший львівський органний майстер Віталій Півнов.
Відтак училище культури хоче звернутися до чеської фірми, яка змайструвала цей орган. Два роки тому фахівці Львівської консерваторії вже намагалися порахувати, скільки коштуватиме ремонт.
«На 2016 рік дійшли цифри – 400 тис. грн. І ми намагатимемося з обласного бюджету у стрічці «Підтримка мистецької освіти і музичних шкіл», можливо, також дати якусь невеличку дотацію», – повідомила директор департаменту з питань культури Львівської ОДА Христина Береговська.
Суми наразі не озвучують, бо й сам кошторис потребує перерахунку. Але гроші обіцяють вже цього року. Розраховують, що й Самбірська міська рада долучиться фінансами.