На Львівщині приблизно 100 дітей з аутизмом
У лютому наступного року у Львові повинна запрацювати обласна координаційна рада з питань інтеграції в суспільство дітей, хворих на аутизм. Про це сьогодні, 26 грудня, на брифінгу повідомила начальник аналітично-інформаційного відділу управління соціального захисту Львівської міської ради Соломія Нарольська.
"Вчора у Львові відбувся круглий стіл з проблем аутизму. Були присутні як представники громадських організацій, педагоги, так і представники міської та обласної влади. Було розглянуто чимало питань, основним з них було необхідність впровадження напрацювань країн ЄС, зокрема досвіду Польщі, у способах і шляхах розв’язання проблем аутизму, а з іншого - потреба в координації діяльності різних інституцій, відповідальних за найрізноманітніші сфери суспільного життя, яким щодня доводиться контактувати з особами, які мають аутизм, а також їхніми родинами", - зазначила координатор проекту Софія Дяк.
"Враховуючи останні результати міжнародних наукових досліджень, є підстави вважати, що розлади зі спектру аутизму належать до тих, які найчастіше зустрічаються в дітей. На кожних 10 000 дітей віком до 8 років розлади спектру аутизму мають 63 особи, нещодавні дослідження у Польщі показали, що там ситуація інша: на 10 000 дітей віком до 8 років розлади спектру аутизму мають 113 осіб. Приблизна ситуація можлива і в Україні. Отже на Львівщині - приблизно 100 дітей з аутизмом. Загалом особи з аутизмом становлять близько 1% населення, незалежно від раси, соціального статусу громадян чи рівня розвитку країни", - поінформувала Соломія Нарольська.
"Дуже важливо аби ті, хто стикнувся з аутизмом, знали, куди звернутися, що робити. Важливим є виявлення аутизму на ранніх стадіях, щоб працювати з цієї дитиною, тоді ця дитина зможе інтегруватися в соціум, це дуже важливо", - додала голова благодійного фонду взаємодопомоги та захисту дітей з аутизмом "Контакт" Галина Кирчів-Грицай.
Аутизм - це глибокий цілісний розлад розвитку, що вимагає комплексної терапії. Найчастіше маємо справу з розладами відчуттів і спотвореним сприйняттям світу особами з аутизмом, які інакше сприймають світло, зображення та звуки, інакше відчувають дотик, запах, смак чи біль. Часто мають проблеми з чітким розумінням спрямованої до них мови.
Розлад засобів сприйняття призводять до того, що особи з аутизмом творять свій внутрішній образ світу, часто відмінний від нашого. Мають також труднощі з класичною - в нашому розумінні - розбудовою міжлюдських стосунків та вираження емоцій у взаємовідносинах з іншими людьми. Світ осіб з аутизмом відрізняється від "нашого світу", а проблеми з комунікацією провокують те, що вони змушені боротися з досвідом психічної ізоляції.
Деякі особи з аутизмом розмовляють, але не розуміють повного і глибокого значення слів та мають труднощі зі спілкуванням. Частина з них взагалі не користується мовою, тоді комунікують із зовнішнім світом засобами письма.