На забезпечення ЗСУ не вистачає 1,5 млрд грн, – Ющенко на РНБО
РНБО має прийняти ефективні рішення щодо покращення ситуації у Збройних Силах України. На цьому наголосив 13 жовтня на початку засідання Радбезу Президент України Віктор Ющенко, коментуючи актуальність винесення на порядок денного Ради питання «Про обороноздатність держави та діяльність органів державної влади із забезпечення національних інтересів у воєнній сфері, а також невідкладних заходів щодо спроможності ЗСУ та інших військових формувань виконувати конституційні завдання».
«Мене надзвичайно турбує ситуація у Збройних Силах України», - сказав В. Ющенко. – «...Армія стала заручницею пустого популізму». На його переконання, через підхід деяких політиків, насамперед відсутність належної урядової уваги сьогодні фактично втрачається рівень бойової підготовки ЗСУ.
Як повідомили ZAXID.NET в прес-службі Глави держави, Президент нагадав, що через брак державного фінансування наразі без енергопостачання залишилися 25 військових містечок, у поточному році не відремонтовано жодного корабля та літака ЗСУ, «зайшла в глухий кут» розробка національного оперативно-тактичного ракетного комплексу тощо.
«Ці і багато інших питань говорять про те, що армія стала заручником політичних інтриг і спекуляцій, що належної уваги, яку потребує українське військо, воно від влади - перш за все, від уряду - не отримує», - сказав В.Ющенко.
Водночас він прокоментував сьогоднішню ситуацію в ЗСУ у контексті пропозицій щодо новітньої політики в сфері національної безпеки і оборони, з якими виступала прем’єр-міністр та очолювана нею політична сила на виборах 2007 року.
Йшлося, зокрема, про пропозицію розпочати повний перехід до професійної армії у 2008 році та завершити його до кінця 2009 року. Наразі, констатував В.Ющенко, з другого півріччя 2008 року «розпочався зворотний процес» - за останній рік чисельність контрактників зменшилася майже на 10 відсотків.
Президент також нагадав, що всупереч обіцяному скасуванню призову на строкову військову службу з 1 січня 2008 року, постановою уряду навесні 2009 року кількість призову збільшена майже на 6 тисяч осіб.
Він звернув окрему вагу на той факт, що у цьому році частка витрат на оборону становить лише 1,1% від ВВП (а з урахуванням інфляції взагалі 0,8%) - у 2007 році цей показник складав 1,28%. «Це критична межа, коли експерти говорять про невідновлювальні процеси руйнування боєздатності будь-якої національної армії», - переконаний Президент. Він нагадав, що на забезпечення та утримання ЗСУ в рамках чинного бюджету до кінця року не вистачає 1,5 млрд. грн.
«Я виношу це питання на РНБО з однією метою – нам час давати персональні оцінки цьому процесу. Я не дозволю, щоб ми відкочувалися у цьому питанні все глибше і творили небоєздатну армію. Нам треба сьогодні домовитися, як ми подаємо відповідну допомогу українському війську, як ми піднімаємо статус українських солдат і офіцерів і на найвищому державному рівні надаємо підтримку в розвитку і підготовці нашої армії», - наголосив Президент.
Він висловив переконання, що у нас сьогодні також є можливості озброїти ЗСУ національними зразками, розробленими на найвищому технологічному рівні. «Але для цього має бути елементарна повага до солдата і функцій оборони та безпеки своєї країни», - додав В.Ющенко.