Мобільні оператори заявили про неможливість збільшувати інвестиції у мережі через дії уряду
Керівники найбільших операторів мобільного зв’язку України розкритикували рішення уряду суттєво підвищити плату за радіочастотний ресурс
До теми
Кабінет міністрів України запропонував підвищити ставки за користування радіочастотним ресурсом (РЧР) на індекс споживчих цін (26,7%), а також запровадити щорічну індексацію ставок. Цю ініціативу негативно сприйняли найбільші гравці на ринку мобільного зв’язку України.
Постійне збільшення ставок за користування радіочастотним ресурсом збільшує витрати бізнесу мобільного зв’язку, що в свою чергу призводить до зменшення його інвестиційних можливостей, вважає президент АТ «Київстар» Петро Чернишов.
«Постійне підвищення ставки ренти за радіочастотний ресурс збільшує витрати бізнесу, а отже сприяє зменшенню його інвестиційних можливостей. Якщо оператор зобов’язаний збільшувати свої рентні платежі, отже, він має автоматично зменшувати інші витрати: на розвиток мережі, поліпшення якості, розширення покриття тощо. Це вкрай негативно впливає на великі інвестиційні проекти, які ініціює держава, зокрема віддаляє перспективу запуску технології 4G», — повідомив керівник компанії в коментарі агентству «Інтерфакс-Україна».
За словами Чернишова, практика фіскального оподаткування частот рентною платою є суто українською специфікою «монетизації спектра», а крім того, в Україні існують різні ставки ренти на цінні для впровадження перспективних стандартів мобільного зв’язку частоти.
«Такі компанії, як, наприклад, ММДС, володіють ліцензіями на ексклюзивний радіочастотний ресурс у діапазоні 2,5-2,7 ГГЦ, при цьому, не надаючи жодних послуг. Це є наслідком дуже низької рентної ставки на ці частоти, яка в сотні разів нижча, ніж для частот GSM. Ця ситуація неприйнятна, її має коригувати уряд і Міністерство фінансів у встановленому законом порядку», – наголосив президент «Київстару».
У свою чергу гендиректор мобільного оператора «Vodafone Україна» (ПрАТ «МТС Україна») Олег Проживальський вважає, що плата за користування радіочастотним ресурсом повинна підвищувати ефективність використання ресурсу, а не перетворюватися на спосіб наповнення бюджету.
У коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» він зазначив, що не знає в світовій практиці прецедентів індексації вартості радіочастот залежно від інфляції.
«Відверто кажучи, я не зустрічав ні в одній з країн, де бував, такої ситуації, коли вартість радіочастот індексувалася б залежно від інфляції. Думаю, це українське ноу-хау», – сказав очільник «Vodafone Україна».
Проживальський зазначив, що спочатку плата вводилася для того, щоб підняти ефективність використання РЧР, а не як спосіб наповнити бюджет. «В ідеалі користувачам мало стати економічно невигідно використовувати частоти неефективно або мати їх надлишок. У результаті держава отримувала б такі частоти назад і перерозподіляла їх серед більш ефективних користувачів. Плата за РЧР не повинна перетворюватися з важеля підвищення ефективності в спосіб наповнення бюджету», – наголосив він.