Омбудсмен: Україна має виконати рішення Євросуду щодо Луценка
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська наголошує, що Україна має виконати рішення Європейського суду з прав людини у справі "Луценко проти України". За її словами, це рішення ЄСПЛ набуло чинності й почався відлік часу для його виконання.
"Я не думаю, що це те рішення, яке необхідно оцінювати. Я думаю, що з цього треба робити висновки. Це означає, що на сьогоднішній день рішення Європейського суду у справі «Луценко проти України» набуло статусу остаточного, відповідно, починається відлік часу для того, щоб сплатити справедливу сатисфакцію, визначену в рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Луценко проти України". Крім того, держава має вжити заходів загального характеру, для того, щоб таких порушень в майбутньому не повторювалось", - заявила В.Лутковська.
Вона вважає, що загалом рішення Європейського суду з прав людини мають бути для України підставою для аналізу законодавства з метою уникнення таких порушень в майбутньому.
«Або проаналізувати судову практику і звернутись до суддів з проханням, щоб вони використовували рішення Європейського суду з прав людини як певний дороговказ і, відповідно, не порушували права людини в майбутньому, якщо це вже констатовано в рішенні Європейського суду з прав людини по конкретній справі», - вважає омбудсмен.
Лутковська не погодилася з тим, що рішення Європейського суду не виконуються в Україні, водночас вона зауважила, що поки в Україні немає можливості притягнути до відповідальності осіб, чиї дії стали підставою для звернень у ЄСПЛ.
"Це величезна проблема. На жаль, у нас немає можливості притягнути до відповідальності тих осіб, чиї дії стали підставою для звернення до Європейського суду з прав людини. І, на жаль, якщо ми навіть знаємо по матеріалах справи, хто конкретно займався справою людини, і є рішення Європейського суду, що людину катували, - ми можемо зробити висновки, хто це робив, але навіть тоді у нас немає можливості притягнути до відповідальності з дуже простої причини – за цей час проходять терміни давності притягнення до відповідальності. Тому що, на жаль, Європейський суд – не швидка інституція, особа має використати всі національні засоби захисту, відповідно, проходить певний час, потім розгляд справи у Європейському суді, і в результаті ми втрачаємо той час, який дозволяє притягнути особу до відповідальності", - сказала В.Лутковська.
Нагадаємо, 3 липня Європейський суд з прав людини визнав незаконним арешт екс-міністра внутрішніх справ — він був проведений з порушенням статті 5 Конвенції про захист прав людини та основних свобод (право на свободу та особисту недоторканність). Крім того, Європейський суд визнав порушення статті 18 Конвенції з прав людини в справі Луценка. Фактично це означає, що екс-міністра визнано політичним в'язнем. 19 листопада Європейський суд з прав людини залишив у силі рішення у справі екс-міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка, відхиливши відповідний запит українського уряду.