«Реформи ніколи не вдаються легко і швидко»
Суспільство

«Реформи ніколи не вдаються легко і швидко»

Про що говорив у Львові президент Австрії Александер Ван дер Беллен

Андрій Дрозда, 15 березня 2018 718 0

В четвер, 15 березня, під час свого візиту до Львова Федеральний президент Республіки Австрія Александер Ван дер Беллен поспілкувався зі студентами УКУ. Зустріч складалася із промови високого гостя і відповідей на запитання аудиторії. ZAXID.NET занотував найважливіше з виступу президента Австрії.

Львів і Галичина займають особливе місце в серцях австрійців

Я радію, що маю змогу відвідати Україну у складі представницької делегації із Австрії. Особливі почуття викликає візит до «Лемберґа» – саме так у нас досі називають Львів. Галичина займає особливе місце в серцях австрійців. Культурні зв’язки мають вагоме значення, оскільки вони тривають дуже довго, іноді багато століть. Особисто для мене важлива постать великого економіста і мислителя Людвіґа фон Мізеса, який колись народився у Львові. В молоді роки я дотримувався лівих поглядів, та якось прочитав працю Мізеса про неможливість побудови соціалістичної економіки. Його ідеї змусили мене засумніватися і критично поглянути на соціалізм.

Александер Ван дер Беллен зустрівся з львівськими студентами

Європейське минуле було сповнене конфліктів і воєн, тож сьогодні ми повинні пильно стежити за порушеннями міжнародного права і стримувати розвиток нових конфліктів. Не менш важливо дбати про захист особистих прав кожного громадянина. Лише таким шляхом можна досягти розквіту країни і суспільства. Визначальними факторами при цьому залишаються розвиток громадянського суспільства, незалежні медіа і якісна освіта.

Сучасна освіта – це поле для міжнародної конкуренції. Університетів це теж стосується. На мою думку, уряди мають якомога менше втручатися у сферу вищої освіти. Саме автономність університетів забезпечує інтелектуальний рівень і якість освіти. Я навчався у старій системі освіти, але розумію, що нова система краща. Мусимо розуміти, що світ невпинно змінюється. Росте роль технологій і нових засобів інформації. Скажімо, сьогодні я вже не зміг би перемогти на виборах без залучення соціальних мереж.

«Реформи – справа необхідна. Якби ж то ще й без змін обійшлося!»

Останнім часом Україна досягла певних успіхів. Маю на увазі угоду про зону вільної торгівлі між вашою країною і ЄС, а також впровадження безвізового режиму. Звісно, треба працювати далі. Реформи ніколи не вдаються легко і швидко. В Австрії існує приказка: «Реформи – справа необхідна. Якби ж то ще й без змін обійшлося!». Я добре знаю, що передвиборча пора не найкращий час для втілення реформ. Тож якщо ви запитуєте про причини сповільнення реформ в Україні – це може бути правильна відповідь.

«Реформи ніколи не вдаються легко і швидко», – Александер Ван дер Беллен

Перед моїм візитом до України я усвідомив, що дуже мало знаю про вас. Я цікавився, чи російськомовні люди розуміють українську мову. Я знав, що ці мови доволі близькі, але це нічого не означає. Нідерландська і німецька теж споріднені мови, однак бар'єр існує. В Австрії замало знають про Україну. Не знають майже нічого з вашої історії. Пам’ятають, що це була частина СРСР, але цього ж не досить. Тут пролунало запитання про можливі упередження австрійців щодо України. Упереджень немає, натомість нам бракує інформації.

Я не поділяю жорсткої критики МВФ і Світового банку. Так, у минулому вони й справді припускалися помилок, вимагаючи від урядів таких рішень, що врешті призводили до погіршення економічної ситуації. Однак тепер усе трохи інакше. Звісно, кредити і транші – це не панацея, однак вихід лише один. Якщо вам не подобаються вимоги МВФ – організуйте своє життя так, щоб не звертатися до них.

Брекзит допоміг австрійцям усвідомити цінність ЄС

Ви запитали мене, щодо посилення націоналізму в Австрії. Відповім, що впродовж багатьох десятиліть приблизно 20-30% австрійців поділяли подібні настрої і підтримували відповідні політичні сили. Тож голоси за Австрійську партію Свободи не стали для мене несподіванкою. Чи такий націоналізм призводить до руйнівних наслідків? Я відповім, що так. Однак я ціную свою приналежність до німецької культури. Я виріс у середовищі німецької мови. Навіть не так… Я виріс у середовищі німецьких мов! Їх насправді дуже багато. Моя мала батьківщина – тірольська рівнина. І мову, якою я спілкувався в дитинстві, не розуміли навіть в Інсбруку, не кажучи вже про Відень чи Берлін. Тож мені смішно, коли кажуть, що ЄС не може розвиватися, оскільки не має спільної мови. Навіть Австрія не має спільної мови! Брекзит допоміг австрійцям усвідомити цінність ЄС. Ми часто скаржимося на Брюссель, але це нагадує мені те, як тирольці критикують Відень.

«В Австрії замало знають про Україну» – Александер Ван дер Беллен

На питання про легітимність російських виборів у Криму я можу відповісти чітко і однозначно. Росія не має права проводити вибори на територїі, яка їй не належить. Крим – це незаконно відібрана територія і приклад порушення міжнародного права.

Багато років я працював професором економіки, однак виступаю тут не з позиції вчителя. Я тут не для того, щоб повчати. Мій політичний досвід підказує, що коли ти маєш відповідь на якесь питання, то одразу ж виникає ще двадцять нових запитань. Молодим я можу сказати лише одне: «Майбутнє належить вам!». Ви – лідери майбутнього, а мені вже 74 роки. Можливо, я ще протримаюся в політиці ще років двадцять, але далі – ваша черга! Так я жартую. Не сприймайте свою відповідальність за завтрашній день, як тягар. Насправді, це великий привілей: змінювати і творити майбутнє своєї країни.

(Усі фото - Олександр Ласкін)

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук