«Рука Кремля» у ЦВК?
Інші блоги автора
- Недодецентралізовані вибори нашвидкуруч: проблеми та наслідки 23 вер 2020, 11:13
- 30 років українському парламентаризму 16 лип 2020, 11:10
- Висока вода як індикатор низького рівня українського Уряду 3 лип 2020, 19:19
Центральна виборча комісія є своєрідним лакмусовим папірцем прозорості виборів. До президентських виборів 31 березня залишається менше трьох тижнів, а ЦВК, наділена повноваженнями для підготовки і проведення волевиявлення, загрузла у скандалах, які ставлять під сумнів прозорість цього державного органу і дотримання ним законів України.
З останнього – ЦВК не змогла закупити коробки для доставки бюлетенів з дільничних до окружних комісій після підрахунку голосів на виборах.
У державному органі це пояснили тим, що були подані лише дві тендерні пропозиції з неповним комплектом документів – від Рубіжанського картонно-тарного комбінату та Трипільського пакувального комбінату. Ціна питання становила понад 7 мільйонів гривень. Але після торгів ЦВК шокувала усіх заявою: всі суб’єкти виборчого процесу повинні готуватися до того, що голови та члени ДВК будуть змушені доставляти документацію в підручних засобах. Те, які це будуть засоби і звідки їх брати, кожна виборча дільниця вирішуватиме на власний розсуд – не виключено, що бюлетені просто запаковуватимуть у сміттєві мішки, перев’язуватимуть скотчем чи просто складатимуть у поліетиленові пакети… Відтак виникають дуже серозні загрози непрозорості та можливості втручання у виборчий процес.
Головне ж питання, яке у зв’язку з цим постає: хто і як контролюватиме переміщення цієї документації? І чи можуть кандидати у президенти, а головне – українці, бути впевнені у тому, що цей процес пройде без порушень і спроб фальсифікацій, що кожен голос наших громадян реально буде почутим і врахованим? Очевидно, що ні, адже пильна увага журналістів та офіційних, справді незалежних, спостерігачів від інших держав буде прикута лише до окремих великих дільниць. Процедура переміщення бюлетенів чітко прописана в Законодавстві і тут особлива увага має бути зосереджена на професіоналізмі правоохоронців, аби вони унеможливили ймовірні маніпуляції та фальсифікації.
…Торги за кілька мільйонів гривень можуть стати причиною зриву вільного волевиявлення. Якщо ж подивитися на проблему в комплексі, то варто поставити питання - чи немає у цьому випадку корупційної складової? Адже дуже часто тендер не відбувається через те, що відповідальним особам не вдається домовитися про належний «відкат» або ж вони просто можуть залучити до процесу закупівлі «потрібне» підприємство. Не хочеться вірити, що це саме такий випадок, але пояснити здоровою логікою цю ситуацію просто неможливо…
Втім симптоматичним для роботи ЦВК випадком є також ще один нещодавній скандал. Не так давно ЗМІ опублікували інформацію про те, що ЦВК замовила бюлетені для голосування одразу для двох турів та ще й на 265 тисяч більше, ніж це потрібно. У експертних середовищах до таких дій поставилися неоднозначно, вбачаючи в цьому можливість для фальсифікацій. Деякі політики навіть заявили про те, що бюлетені для першого і другого туру варто друкувати окремо. Тоді Центральна виборча комісія публічно пояснила ситуацію, назвавши таку інформацію «безпідставною та безграмотною маніпуляцією». Втім два скандали, які виникають один за одним, уже не можна назвати «безпідставною маніпуляцію» – вони є симптомами серйозної хвороби всього державного організму, або ж спробою зробити вибори непрозорими…
Ситуація, що склалася, підриває довіру до Центральної виборчої комісії та її членів. Вона вкотре вказує на суттєві прогалини виборчого процесу в Україні і ставить під сумнів результати майбутніх виборів. Адже, нагадаю, що Центральна виборча комісія повинна бути незалежним державним органом. І будувати свою діяльність на засадах законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості й гласності. І здійснювати свої повноваження самостійно, незалежно від інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб.
За фактом ж експерти та оглядачі відзначають, що нинішній склад Центральної Виборчої комісії у більшості підконтрольний чинному Президенту. Мені дуже хочеться вірити, що 31 березня усе пройде демократично і законно, а не у «кращих» традиціях України...
Нинішня влада воліє будь-які неприємності у державі списувати на «агентів Кремля», але перманентні конфузи ЦВК змушують серйозно замислитися – а чи насправді не залізла «рука Кремля» у кулуари центральної виборчої комісії для того, аби дискредитувати виборчий процес в Україні?