Traktat Lizboński o reformie Unii Europejskiej nabrał mocy prawnej
Dziś, 1 grudnia, oficjalnie nabrał mocy prawnej traktat lizboński o reformie zasad funkcjonowania Unii Europejskiej.
Traktat po raz pierwszy określa Unię Europejską jako jedyną całość z prawnego punktu widzenia (dotychczas istniały tylko trzy oddzielne podstawy UE, których całokształt składał się na Unię Europejską).
Inne aspekty traktatu lizbońskiego to wprowadzenie czołowego stanowiska stałego przewodniczącego Rady Europejskiej (głównego politycznego organu UE), który będzie przygotowywać następne szczyty Unii Europejskiej i przewodniczyć podczas nich, a także będzie występować jako przedstawiciel w imieniu UE.
Stanowisko to jest nieoficjalnie nazywane stanowiskiem prezydenta UE, chociaż nie jest to posada kierownicza.
Teraz na obradach Rady Europejskiej, czyli na szczytach UE, przewodniczącymi po kolei zostaną kierownicy państw czy rządów tych krajów, które według rotacji przewodniczą po pół roku w UE.
Rada Europejska, która dotychczas była całokształtem szczytów przewodniczących krajów UE, z kolei staje się stałą instytucją, działającą także między szczytami.
Kolejna zmiana to stworzenie jedynego koordynacyjnego stanowiska w zakresie polityki zagranicznej, najwyższego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który będzie zarządzać nową instytucją polityki zagranicznej i dyplomatycznej – Europejską Służbą Działań Zewnętrznych.
To stanowisko zamieni dwa teraźniejsze, które zostają zniesione – najwyższego przedstawiciela ds. wspólnej polityki zewnętrznej i polityki bezpieczeństwa oraz komisarza UE ds. stosunków zewnętrznych.
Rozszerzono pełnomocnictwa parlamentów narodowych UE w niektórych kwedtiach ustawodawstwa Unii Europejskiej.
Po raz pierwszy określono możliwość i procedurę wyjścia ze składu Unii Europejskiej.
Jednocześnie z traktatem lizbońskim nabiera mocy prawnej Karta Praw Podstawowych UE, która ma na celu prawnicze zapewnienie głównych praw człowieka w Unii Europejskiej.
Traktat lizboński, podpisany w grudniu 2007 roku, nabrał mocy prawnej na początku grudnia tego roku po tym, jak w połowie listopada zakończyły procedurę jego ratyfikacji Czechy - ostatni z krajów UE.