У Львові просять поляків не заважати впорядковувати могили воїнів УПА
Депутати Львівської міської ради від ВО «Свобода» озвучили 30 червня на сесії міськради заяву, у якій наголошують, що не виступають проти спорудження меморіалу польським професорам, розстріляним у Львові 1941 року, але хочуть, аби воно було законним. А також просять поляків не перешкоджати впорядковувати могили воїнів УПА у Польщі.
Заяву зачитав на сесії депутат від фракції «Свободи» Тарас Семущак.
«ВО «Свобода» не виступає проти спорудження меморіалу польським вченим, що загинули від рук нацистів, навпаки, вважає, що побудова таких пам’ятників в обох країнах забезпечить міжнаціональне примирення та стане підґрунтям налагодження міждержавних відносин. Навзаєм закликаємо владу Республіки Польща до аналогічного ставлення щодо будівництва та відновлення українських пам’яток у Польщі, згідно з підписаною 21 березня 1994 року угоди між урядами України і Польщі про збереження місць пам’яті і поховання жертв війни та політичних репресій. Звертаємося до польської сторони не перешкоджати при упорядкування могил воїнів УПА, а це, передусім, відновлення меморіалу УПА, що на горі Хрещата», – зазначено в заяві.
Водночас, «свободівці» висловили зауваження, що пам’ятник польським професорам, який будують у Львові, зводять «на догоду домовленостям з керівництвом міста Вроцлава (Польщі, – ZAXID.NET)».
Як інформував ZAXID.NET, міський голова Львова Андрій Садовий переконаний, що спорудження у місті пам’ятника вченим, які були розстріляні на Вулецьких пагорбах в 1941 році, дуже важливий суспільний і міжнародний проект.
Нагадаємо, ініціатива встановлення пам’ятника належить міському голові Львова Андрієві Садовому та президенту Вроцлава Рафалу Дуткевичу. Конкурс проектів для пам'ятника провели ще у 2009 році у Вроцлаві. Бюджет проекту становить близько 4 млн грн. Фінансування на себе взяли Львівська міська рада та мерія Вроцлава. У міському бюджеті на це закладено 900 тис. грн. Також буде проведено збір благочинних пожертв.
Відкрити пам’ятник заплановано у липні, у 70-ту річницю трагедії. Мерія Вроцлава вже запросила на цю урочистість президента Польщі Броніслава Коморовського.
Натомість міський голова Львова 1991-1994 років Василь Шпіцер вважає недоцільним спорудження у Львові пам’ятника польським вченим, розстріляним 1941 року на Вулецьких пагорбах, оскільки, з його слів, ці вчені співпрацювали з більшовиками.
Нагадаємо, навесні 2009 року невідомі особи вчинили акт вандалізму щодо пам’ятного знаку поранених і хворих вояків УПА та медичного персоналу в упівському підземному шпиталі у лісовому гірському масиві Хрещата у Бескидах, що у Польщі, на межі між Східною Лемківщиною та Західною Бойківщиною. Згодом депутати Львівської обласної ради під час сесії ЛОР 23 червня проголосували за звернення до Президента України Віктора Ющенка та МЗС України щодо засудження варварського знищення військових поховань УПА в лісовому масиві гори Хрещатої Підкарпатського воєводства Республіки Польщі.