У селі Жорниська на Яворівщині відкрили ведмежий притулок «Домажир» для усіх відвідувачів. Нині там адаптовуються до нового життя восьмеро клишоногих, яких забрали із жорстокого утримання. Подивитись на бурих ведмедів запрошують усіх охочих щодня, окрім понеділка.
Історія цього притулку розпочалась у 2016 році, коли заклали перший камінь. Того ж року у липні привезли першого мешканця – Потапа. Зараз тут вісім ведмедів. Хтось з них перебував у тісних клітках при ресторанах, а на когось цькували собак. Тут вони здебільшого вперше ступали на траву. Тому із задоволенням купаються у ставку, гуляють у лісі та лазять по деревах.
«Добре, що є така ініціатива турботи. Я сподіваюся, що вона буде мати надалі продовження і люди будуть розуміти, що тварин не можна використовувати у своїх цілях. Вони повинні жити в дикій природі», – сказала відвідувачка Аня.
У притулку – вісім гектарів лісу. Ще 12 мають охопити за два роки. Тоді тут зможуть розмістити тридцять тварин. Допомагають їх знаходити екоактивісти. Захисники у своїй базі мають вже три десятки ведмедів, яким потрібна допомога.
«Пріоритет для нас – це ведмеді, які зазнали особливих знущань, страждань і пройшли через мисливські станції, через притравку, коли на них цькували собак. На сьогодні у нас три такі тварини. Ми збираємося перемістити ще двох ведмедів з центру "Надія"», – розповів директор ведмежого притулку «Домажир» Ігор Николин.
У розбудову центру для утримання бурих ведмедів понад мільйон євро інвестував благодійний фонд «Чотири лапи». Продовжують його утримувати за пожертви європейців.
«Для мене головна мета, підвищити обізнаність людей щодо проблематики. Треба зрозуміти, що дика природа належить диким тваринам», – сказав президент міжнародного фонду «Чотири лапи» Гельмут Дунглер.
Ці тварини не можуть повернутись до дикої природи. Тому її частково відтворюють у притулку. Бурі мають дворазове харчування. 80% їхнього раціону – овочі та фрукти. Проте їх вони мають собі шукати.
«Ведмідь живе в природних умовах, ведмідь шукає собі їжу. Її ми розкладаємо, ховаємо десь в траву, між дерева, під камінчики кладемо їм, і тоді вони шукають – це займає більше часу для них», – розповіла старша з догляду за тваринами Наталя Галайко.
На території працюють відпочинкові зони для відвідувачів, парк розваг. Крім стандартних екскурсій тут влаштовують ще й театралізовані тури з добрим лісовичком – Чугайстром. Працює ведмежий притулок в усі дні, крім понеділка.