«У спогадах наших хлопців більше фігурував державний прапор, ніж червоно-чорний», – ветеран УПА
Червоно-чорний прапор у пошані, але національний стяг в України – один. Міська рада рекомендувала використовувати у Львові під час пам’ятних днів революційний прапор Організації українських націоналістів. У переліку – 29 дат, пов’язаних з визначними подіями боротьби за українську незалежність. Натомість вивішувати в офіційних місцях, як і раніше, будуть державний – синьо-жовтий прапор.
Четвер, сесія міської ради. Депутати із партії «Свобода» вимагають прийняти ухвалу про прапори. Її суть – зобов’язати разом зі синьо-жовтим вивішувати червоно-чорний стяг. Та більшість депутатів вирішує по-іншому. Використовувати революційний прапор ОУН рекомендують лише під час пам'ятних днів. Вивішування синьо-жовтого – обов’язкове. Проте такий результат викликає агресивну реакцію «свободівців». Представники ж більшості пояснюють: під час укладання ухвали керувались ідеалами самого Степана Бандери.
«Він у своїй праці «Слово до українських націоналістів-революціонерів», чітко сказав, що основним принципом, основною метою ОУН є суверенна, соборна українська держава. І сьогодні ми маємо те, за що боролися українські націоналісти, Ми маємо суверенну соборну українську державу. І символом цієї суверенності і соборності є державний прапор України», – сказав депутат Львівської міської ради Максим Коляда.
Історики ж твердять: державний прапор повинен бути на першому місці. Однак на повагу заслуговують і інші символи.
«Я вважаю, що проголошення незалежності України, яке знайшло таке символічне відображення в утвердженні української національної символіки, і нашого національного герба – тризуба, синьо-жовтого прапора, це ті пріоритети, які мають бути шановані нами за всіх обставин. Якщо йдеться про іншу символіку національно-визвольної боротьби, чи діяльності військово-спортивних товариств, чи інших заходів – без сумніву ця символіка має бути гідно пошанована, вона жодним чином не може бути забута чи відкинута», – розповів історик, директор наукової бібліотеки ЛНУ ім.Франка Василь Кметь.
З ухвалою міської ради погоджується і ветеран Української повстанської армії Олесь Гуменюк.
«Всюди, де ми читаємо історію нашу, спогади, які пишуть хлопці, то залишали останню кулю для себе у криївках, і співали «Ще не вмерла України...» під синьо-жовтим прапором. І більше фігурував державний прапор, як червоно-чорний», – додав ветеран Української повстанської армії Олесь Гуменюк.
Найближча дата, коли у Львові, згідно із прийнятою ухвалою, мають вивісити синьо-жовтий, а використовувати – червоно-чорний прапор – День пам'яті Героїв Небесної сотні. Вшановувати їх будуть у вівторок.