У Тюрмі на Лонцького – виставка про впорядкування українських цвинтарів у Польщі
У Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відкрилася документальна фотовиставка «Вирій. Сторінки щоденника», яка ілюструє роботу науково-пошукової та освітньої експедиції в українських селах сучасної Польщі. Виставку відкрили з нагоди Х Мандрівного міжнародного мандрівного фестивалю кіно про права людини Docudays UA, повідомили в прес-службі Львівської міськради.
Протягом шести років історії експедиція «Вирій» працювала на українських цвинтарях у трьох селах Закерзоння в сучасній Польщі — тричі у с.Жуків, двічі у с.Князі та один раз у с.Подемщина. На сьогодні вже відновлено цвинтарі у Жукові й Князях, розпочато роботи на цвинтарі у с.Подемщина. За результатами роботи встановлено інформаційні вказівники українською, польською та англійською мовами.
Основним завданням «Вирію» є поширення знань про історію, географію та культуру українських етнічних земель поза межами сучасних кордонів України.
Ідея табору виникла весною 2006 року після того, як декілька львівських пластунів відвідали урочисте відкриття меморіалу загиблим у 1940-х роках мешканцям українського села Павлокома у Польщі. Починаючи з 2008 року «Вирій» відбувається щорічно у літній період в формі двотижневого табору. «У часі табору учасники беруть участь у впорядкуванні, інвентаризації та реставрації українських сакральних об’єктів. Другу частину програми становлять краєзнавчі екскурсії та мандрівки місцями української історії та культури Холмщини, Надсяння, Західної Бойківщини та Лемківщини, зустрічі з українським населенням», — розповів активіст «Вирію» Тарас Радь.
«На своєму прикладі хочемо показати важливість ідеї пам’яті свого коріння, знань про минуле, збереження культурних пам’яток, дати поштовх для усіх небайдужих в Україні до обов’язку збереження історичної пам’яті. Під час таборування ми також практикуємо покази й обговорення документальних історичних фільмів, тому знаємо, якою вагомою і дієвою може бути кінодокументалістика у пам’яткоохоронній діяльності як особливій частині правозахисної діяльності, оскільки йдеться про право на національну культурну спадщину. Це спонукало нас уперше виступити партнерами фестивалю «Docudays UA». У рамках Мандрівного міжнародного фестивалю кіно з прав людини у Львові ми переглянемо литовський фільм «Дзвін» із ретроспективної програми й влаштуємо його обговорення, адже нам дуже близька його тематика», — наголосив на прес-конференції з нагоди відкриття фестивалю один із координаторів «Вирію» Андрій Котлярчук.
Довідка. Організатором табору-експедиції є Фундація громадських ініціатив «Вирій», яка об’єднує активістів молодіжних громадських організацій та фахівців-реставраторів каменю. До фундації належать Інститут архітектури НУ «Львівська політехніка», Національна скаутська організація України «Пласт», Організація української молоді в Польщі «Пласт», Пластове товариство «Ватага Бурлаків», ГО «Молода Лемківщина», ОУМ «Спадщина», Спілка української молоді в Канаді.