УГКЦ розірвала договір про будівництво житлової багатоповерхівки з каплицею
До теми
Митрополит Львівський УГКЦ Ігор Возьняк відкликав свій підпис під договором про співпрацю у зведенні багатоповерхового будинку на вул. Богдана Хмельницького, 249, у якому місцевій парафії мало бути виділене приміщення для каплиці. Попри це очільник парафії отець Юрій Шаламага планує самостійно продовжити співпрацю із забудовником і таки отримати каплицю.
Нагадаємо, близько двох тижнів тому на вул. Богдана Хмельницького, 249 почалися підготовчі роботи до будівництва. У паспорті об’єкту замовниками будівництва 9-поверхового будинку з підземним паркінгом були вказані Курія Львівської архиєпархії УГКЦ та ТОВ «Кристал-медіа».
Проти будівництва біля їхніх будинків виступили місцеві мешканці, які неодноразово виходили на акції протесту.
17 лютого прес-секретар Курії Львівської архиєпархії УГКЦ отець Павло Дроздяк заявив, що Церква жодного будівництва не замовляла. Тоді він також зазначив, що митрополит Ігор вирішив розібратися в цій ситуації.
У вівторок, 23 лютого, під час прес-конференції о. Павло Дроздяк оприлюднив офіційну позицію Курії Львівської архиєпархії щодо будівництва на вул. Богдана Хмельницького.
«Митрополит Ігор Возьняк скликав комісію з кількох експертів, аби з’ясувати всі деталі. Він сам до кінця не був поінформований в суті проблеми. Ми зі ЗМІ дізналися, що курія Львівської архиєпархії є одним із замовників будівництва. Ми, звісно, спростували це, адже курія ніколи не замовляла дев’ятиповерховий будинок з паркінгом. Це не в компетенції церкви – займатися будівництвом та інвестуванням», – розповів він.
Однак, за словами о. Павла, уже після спростувань митрополит Ігор ознайомився з підписаним у вересні 2015 року договором «Про співпрацю при будівництві житлового будинку з приміщенням УГКЦ». «На договорі дійсно є підпис владики Ігоря, хоча мова йде про участь у будівництві не цілої Курії Львівської архиєпархії, а конкретної парафії священномученика Романа Лиска та всіх новомучеників УГКЦ. Владика Ігор цьому здивувався», – зазначив о. Павло.
Чому підписантом договору про співпрацю окремої парафії із забудовником виявився митрополит, в УГКЦ не знають, адже парафія могла б і сама підписати документи.
Разом з тим, о. Павло Дроздяк зазначив, що митрополит Ігор думав, що підписував договір про те, що парафії передадуть в користування площу на першому поверсі майбутньої новобудови, але не про саме будівництво. Утім, у договорі УГКЦ вказана як один із замовників будівництва. «Коли Владика Ігор дізнався про всі деталі, він дуже негативно відреагував. Митрополит наголосив, що ні він, ні церква не може бути замовником капітального будівництва і дав доручення розірвати договір», – сказав о. Павло.
Договори, які підписали УГКЦ, забудовник і власник будівлі, на місці якої буде зведено багатоповерхівка (натисність на фото, щоб збільшити)
Натомість адміністратор релігійної громади, яка мала би отримати площу під каплицю, отець Юрій Шаламага стоїть на своєму. Він наголошує, що парафія з часу її створення в 2005 році не мала власного храму або каплиці, тому каплиця в майбутній новобудові парафіянам потрібна.
Отець Юрій також розповів, що парафія претендувала на ділянку із покинутою спорудою на вул. Хмельницького, 249 ще близько 10 років тому. Однак у 2008 році ділянка була передана з комунальної у приватну власність. Парафія судилася з власниками ділянки, але суди програла. Після цього ділянку і споруду на ній придбав забудовник, який погодився надати парафії приміщення в майбутній багатоповерхівці.
Паспорт об'єкту на вул. Хмельницького, 249
Попри відкликання підпису митрополитом Ігорем, о. Юрій Шаламага не відмовляється від планів облаштувати каплицю всередині новобудови. Він уважає, що парафія може бути партнером забудовника самостійно й без благословення митрополита.
Після розірвання договору Курією Львівської архиєпархії УГКЦ о. Юрію доведеться підписувати нові договори. «Владика Ігор припиняє будь-яку співпрацю із забудовником. Якщо парафія і надалі претендуватиме на це приміщення, вона має звертатися до митрополита, який прийматиме рішення», – наголосив о. Павло Дроздяк.
Разом з тим, працівник управління архітектури Львівської міськради Максим Петришин розповів ZAXID.NET, що забудовник жодних законів наразі не порушує. Фірма отримала містобудівні умови та обмеження на зведення дев’ятиповерхового будинку з підземним паркінгом.
Він також зазначив, що згідно з генпланом міста, на цій ділянці можна зводити багатоповерховий будинок. Петришин додав, що наразі забудовник має декларацію на початок підготовчих робіт, які він і проводить.
Саме погоджений міськрадою проект, за словами Петришина, забудовник презентував під час громадського обговорення. Мешканці, які були присутні на обговоренні, із забудовою погодились, про що свідчать їхні підписи та відео з обговорень.
Натомість мешканці сусідніх будинків на вул. Богдана Хмельницького стверджують, що в громадських обговореннях участі не брали. Вони також занепокоєні тим, що зведення багатоповерхівки може зашкодити розташованому впритул до будмайданчика будинку під номером 247.
Згідно з даними кадастру, ділянка, на якій планується зведення багатоповрехівки, перебуває у власності ТОВ «Кристал-медіа». ТОВ «Кристал-медіа» засноване в 2011 році львів'янами Дмитром Марченком, Олексієм Асаєвічем та Валерієм Дурягіним.