В Україні незаконно встановлено втричі більше польських пам’ятників, ніж українських у Польщі
До теми
- УІНП заявив про призупинення легалізації польських пам’ятників в Україні ZAXID.NET
- Україна заборонила польським історикам проводити пошуки вбитих поляків на своїй території ZAXID.NET
-
Хрести, яких немає.
Про потребу вшанування пам'яті жертв Волинського злочину ZAXID.NET - В Україні немає антипольських настроїв, – МЗС ZAXID.NET
В Україні встановлено утричі більше польських пам'ятників, ніж українських у Польщі. Про це в інтерв’ю DT.ua заявив директор Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Володимир В’ятрович.
Як зазначається, сьогодні на території України нараховують понад 150 польських незаконних пам'ятників, тоді як у Польщі їх не більше 50-ти.
За словами Володимира В'ятровича, аби припинити «війну» пам’ятників - руйнування їх вандалами як в Україні, так і в Польщі - потрібно, щоб дві країни погодилися на формулу «всі - на всі». «Якщо зараз розбиратися - який і коли поставлений, це тільки політизуватиме тему. Ми цієї позиції дотримуємося, хоча чудово розуміємо, що співвідношення в цифрах явно на користь польських пам'ятників», - зазначив історик і нагадав, що з цієї проблеми мали відбутися перемовини у Польщі цього вересня, однак так і не відбулися.
Натомість відбулася зустріч на рівні віце-прем'єр-міністра і міністра культури Польщі Пьотра Глінського з міністром культури України Євгеном Нищуком, у якій, зокрема, брали участь представники УІНП. «Пан Глінський запропонував новий формат вирішення проблеми: створити нову міжурядову комісію. Пропозиція не була сприйнята українською стороною, оскільки створення міжурядової комісії - дуже тривалий процес. Ми впевнені, що структури, які уповноважені в Україні і Польщі, ще не вичерпали свого потенціалу», - вважає В’ятрович.
Згідно з українським законодавством, УІНП і Міжвідомча комісія залишаються відповідальними за реалізацію цієї політики, але члени польської делегації повернулися до Варшави, і в ЗМІ почали озвучувати дуже радикальні заяви.
«Перші заяви озвучили міністр культури і заступник керівника польського Інституту національної пам'яті. Замість того, щоб конструктивно вирішити проблему, її використовують для набутку політичних дивідендів. Остання погроза, що прозвучала у словах міністра закордонних справ Вітольда Ващиковського, такого змісту: ті особи, котрі стоять на заваді вшануванню пам'яті загиблих поляків на території України, можуть бути оголошені персонами нон-грата. Виявляється, що польський уряд хоче покарати українських посадовців за їхню вимогу дотримуватися законодавства України», - повідомив В'ятрович зазначивши, що у заявах польських посадовців українська сторона демонізується.
Пікантності цій ситуації додає те, що, доки тривають перемовини і розгорнувся скандал між Варшавою і Києвом, на території України відкривається новий пам'ятник, абсолютно незаконний, у Вінницькій області. Участь у його відкритті брали державні чиновники РП, зазначив В'ятрович.
Як відомо, 2 листопада голова МЗС Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що Варшава має намір запустити процедури, які не дозволять «налаштованим проти Польщі» українцям перетнути кордон країни. У п'ятницю, 3 листопада, МЗС України відреагувало на висловлювання польського міністра закордонних справ Вітольда Ващиковського про відмову пускати в країну українців, «налаштованих проти Польщі».
Нагадаємо, як писав ZAXID.NET, після інциденту у селі Грушовичі Перемишльського повіту Польщі, коли 26 квітня у цьому населеному за згоди місцевої влади демонтували пам’ятник воякам УПА, Український інститут національної пам’яті оголосив, що зупиняє роботу щодо пошуку та легалізації польських пам’яток в Україні.
Як йшлося в офіційній заяві УІНП, відсутність належної реакції польської влади на системне нищення українських місць пам’яті в Польщі змушує істориків призупинити процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України. У червні Україна скасувала дозволи для польського Інститут національної пам'яті на проведення пошуку та ексгумації поляків, похованих в Україні.