Вибухи на складі в Чехії були частиною операції Росії проти України, – Bellingcat
Російські спецслужби планували послабити обороноздатність України у 2014 році
Вибухи на військовому складі в чеському селі Врбетице у 2014 році були частиною довготривалої операції російської розвідки, яку спланували, щоб позбавити Україну можливості купувати зброю і боєприпаси, необхідні для захисту від російських військ. Про це йдеться в розслідуванні журналістів Bellingcat, опублікованому в понеділок, 26 квітня.
Розслідувачі зазначають, що операція була розпочата ще у липні 2014 року – невдовзі після того, як російська влада підпорядкувала бойовиків на Донбасі під контроль ГРУ. Самою місією керував диверсійний підрозділ Головного розвідувального управління 29155.
Телефонні розмови, які проаналізували журналісти, показали, що кілька членів підрозділу у 2014 та 2015 роках активно контактували із російськими військовими, які брали участь в боях на сході України.
Сама диверсійна група в той час діяла як в Чехії, так і в Болгарії. Зокрема, організовувала кілька суміжних операцій, серед яких підрив складу із боєприпасами у Врберице та замах на болгарського торговця Еміліана Гебрева – власника компанії Emco, яка постачала озброєння в Україну після 2014 року.
При цьому Bellingcat піддав сумніву версію чеської поліції про те, що російські спецслужби планували підірвати боєприпаси після їхнього транспортування до Болгарії. Мовляв, жодних планів в Emco щодо перевезення зброї зі складу не було.
Журналісти припускають, ціллю диверсійної групи ГРУ був не лише запас боєприпасів Гебрева, а всі боєприпаси, розташовані на складі у Врбетицях. Такий підрив став би «запобіжним заходом» проти усіх торговців зброєю ЄС, які постачають її до України.
Скандал із підривом чеського складу зі зброєю у 2014 році
Вибух стався ще 16 жовтня 2014 року на складах озброєння у східній частині Чехії та призвів до численних руйнувань і загибелі двох місцевих жителів. Лише за шість з половиною років слідство з’ясувало причину цієї події. На цьому складі зберігалася зброя, призначена, зокрема, для України.
Ввечері 17 квітня 2021 року на терміново зібраній прес-конференції керівництво чеського уряду офіційно звинуватило Росію в організації цієї диверсії, зокрема, вислало 18 співробітників посольства Росії у Празі, які були визнані членами російських спецслужб.
Чеська поліція оприлюднила зображення двох чоловіків, яких розшукують за підозрою в причетності до вибуху. Це Анатолій Чепіга та Олександр Мішкін: ті самі російські агенти ГРУ, які, як вважають, здійснили невдалий замах на Сергія і Юлію Скрипалів із використанням отруйної речовини «Новичок» у британському місті Солсбері.