Адміністрація президента відреагувала на конфлікти IT-компаній з силовиками
Слідчі дії, які проводили правоохоронні органи у низці IT-компаній, часто викликані недобросовісними діями деяких із них, повідомив заступник голови Адміністрації президента Дмитро Шимків.
«IT створює нові технології, у нас є багато красивих історій, наприклад, про українську рукавичку, яка допомагає перетворювати жести у звуки. Але у нас і найперший андеграунд-маркет із торгівлі креками, зломами доступу до мереж. Сьогодні деякі сервери деяких IT-компаній беруть участь у DDOS-атаках. Сьогодні є і ця частина IT-діяльності, є програмісти, які пишуть хакерський код. Є відомі IT-компанії, які я не називатиму, де програмісти створювали софтвер ((програмне забезпечення) для банку і вирішили вставити в цей софтвер код, який перераховував їм певну суму на їхній особовий рахунок», – сказав він агентству «Інтерфакс-Україна» під час фінансового форуму в Одесі в четвер.
Водночас Шимків зазначив, що і в правоохоронних органах є і професіонали, і ті, кому довіряти не можна.
«Ми маємо включати процес взаємодії, коли бізнес, у якого виникають ці проблеми, вийде і скаже, що їм інкримінують. Та сама проблема стосується і правоохоронних органів: вони мають вийти і сказати, які підозри. Якщо окремі працівники вчиняли неправомірні дії, компанія несе відповідальність. Я виступаю проти силових дій стосовно працівників. Але я не схвалюю й поведінку власників, які не вийшли до працівників і не сказали, в чому причина перевірки», – сказав він.
Шимків також додав, що в Україні були випадки, коли 400 людей писали вірусну програму, не підозрюючи про те, що вони роблять. Згодом же додаток списував гроші з платіжних карток.
Заступник голови Адміністрації президента підсумував, що і силовикам, і власникам компаній треба навчитися публічно пояснювати всім, що відбувається: чим викликані перевірки та слідчі дії.
Нагадаємо, що протягом останнього місяця багато українських компаній ІТ-галузі зіткнулися з безпрецедентним тиском з боку правоохоронних та фіскальних органів, – насамперед, у Харкові та Києві. Керівництво деяких з цих компаній уже заявило про намір вивезти бізнес і весь персонал за межі України.