Десятки громадських організацій застерегли БПП від спроби провалу закону про мову

Громадські активісти вважають, що фракція БПП ставить під загрозу ухвалення закону про державну мову

СуспільствоАндрій Стець, 3 жовтня 201810721
Від БПП вимагають підтримати законопроект №5670-д

Представники 48 громадських об’єднань, ініціатив та рухів з усієї України виступили з вимогою до депутатів фракції Блоку Петра Порошенка у Верховній Раді підтримати законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№5670-д) під час його розгляду на засіданні ВРУ в четвер, 4 жовтня.

Відповідна вимога міститься у спільній заяві, яка була оприлюднена у середу ввечері, 3 жовтня.

Автори заяви зазначають, що на завтрашньому засіданні парламенту депутати в першому читанні розглядатимуть закон про державну мову. Серед низки зареєстрованих проектів, що стосуються цієї теми, найбільш вагомі шанси й підтримку громадськості і депутатів має законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№5670-д).

«Він є найбільш якісним і докладним, охоплює понад 30 сфер суспільного життя, передбачає чіткі механізми контролю, регулює застосування саме державної мови, ґрунтується на європейському досвіді, не втручається в приватне життя і релігійні обряди», - стверджують автори заяви.

За їхніми словами, законопроект покликаний забезпечити комплексний ефект, необхідний для відродження і утвердження української мови, захистити права громадян на інформацію і послуги українською мовою та покласти край спекуляціям на мовному питанні.

Як повідомляється, текст зазначеного законопроекту був розроблений громадськістю та експертами, підтриманий міністерствами гуманітарного блоку, Вченими радами Київського та Львівського національних університетів, Києво-Могилянської академії, широким колом громадських організацій, культурних діячів, учених.

«Після доопрацювання у червні 2017 року законопроект внесений на розгляд парламенту профільним комітетом з питань культури й духовності та 76 народними депутатами – представниками Блоку Петра Порошенка, Народного Фронту, «Самопомочі», «Батьківщини», Радикальної партії Олега Ляшка, групи «Воля народу» та позафракційними. Законопроект врахував кращі положення всіх трьох раніше зареєстрованих проектів, більшість авторів цих проектів стали співавторами спільного доопрацьованого документу», – йдеться у тексті звернення.

Активісти ГО зазначають, що практично всі вищезазначені фракції готові підтримати вказаний законопроект, однак цілковитою несподіванкою стало рішення фракції БПП від 1 жовтня, згідно з яким було вирішено підтримати інший законопроект.

«Фракція БПП вирішила голосувати за законопроект депутата Ярослава Лесюка «Про мови в Україні» (№5556), який, за висновками експертів, органів виконавчої влади, науково-експертного управління парламенту є декларативним, не містить належних механізмів реалізації і не може бути підтриманий», – зазначається у листі громадських організацій.

За словами громадських активістів, підтримка фракцією БПП такого законопроекту замість об'єднання зусиль навколо спільного фахового документу «створює загрозу неприйняття надважливого закону, на який Україна чекає впродовж усіх років незалежності».

«Якщо через брак голосів БПП закон про державну мову не буде прийнято, вся відповідальність за це ляже на Президента Порошенка та його фракцію в парламенті. Не кажучи вже про миттєву девальвацію численних заяв Президента про важливість української мови і потребу її законодавчого захисту», – йдеться у документі.

Автори звернення також висловили сподівання, що рішення БПП є прикрою помилкою, яку не пізно виправити до голосування.

«Закликаємо народних депутатів України відкинути амбіції, виявити відповідальність і прийняти в першому читанні законопроект №5670-д», – резюмують автори звернення.

Документ підписали представники 48 громадських об’єднань і рухів серед яких є декілька львівських. Зокрема, серед підписантів заяви є: ГО «І так поймут!», Рух «Простір свободи», Громадянський рух «Відсіч», Ініціатива «Бойкот російського кіно», Ініціатива «Бойкот російської попси», 16 сотня Самооборони Майдану, Громадська ініціатива «Дріжджі», Портал мовної політики, ГО «Український світ», Волонтерський рух «Безкоштовні курси української мови», ГО «Незалежні», ГО «Голінська сотня», Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім», ВГО «НЕ будь байдужим», ГО Культурно-освітня фундація «Лібері Лібераті», ГО Живе місто, Проект «СловОпис» Київського університету імені Бориса Грінченка, Громадська кампанія «Мовомарафон», Курси української мови «Соловей», Громадська ініціатива «Переходь на українську», Ініціатива «Бойкот російського телерадіопродукту», ГО «Асоціація Політичних Наук», Центр української політики «Ексампей», ГО «Народний контроль Кіровоградщини», ГО «Волонтерське об'єднання учасників Майдану та бойових дій», ГО «Всеукраїнська мережа «Вільні Люди», ГО «Локалізаційна спілка «Шлякбитраф», Громадський сектор Євромайдану, ГО «Мережа відповідальних», ГО «Просвітницький Центр національного відродження ім. Євгена Чикаленка», Київський благодійний фонд ім. Олекси Гірника «Українським дітям - українське слово», ГО «Студена», ГО «Комісія захисту прав споживачів», ГО «Варта 700», ГО «Рабів до Раю не пускають», ГО «Варта1», ГО «Львівська екологічна варта», ГО Всеукраїнська Спілка Учасників бойових дій в АТО «Побратими України», Спільнота «Україномовний Глухів», ГО «Допомога Армії України», Громадська ініціатива «Мовна безпека», Ініціатива «Вигук», ГО «Допомога Армії України», Центр промоції змін «Взаємодія», Координаційна рада з питань захисту української мови при КМО «Меморіал» ім. В. Стуса, ГО «Медична спільнота революції гідності», ГО «Центр Гарант», ГО «Молодіжний Націоналістичний Конгрес».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук