Фатальна китайська оборудка
Угода про постачання газу до Китаю може завдати болісного удару по фінансовій системі Росії
До теми
Засоби масової інформації Росії вже півмісяця невтомно вихваляють газову угоду, яку підписали в Шанхаї президент РФ Володимир Путін і голова КНР Сі Цзиньпін. Возноситься мудрість і спритність російського керівника, котрий, нібито, зумів переконати китайського лідера укласти таку вигідну для Росії оборудку.
Безумовно, масштаби й суми, озвучені в контракті вражають: 30-річний контракт про постачання в Китай 38 мільярдів кубометрів газу на рік, загальна сума – 400 млрд доларів!
«Є контракт!», «Європа залишилася з носом», «Західні санкції компенсовано з горою» – такі заголовки мерехтіли в російській пресі після повернення Путіна з Китаю наприкінці травня. А чи дійсно є підстава для втіхи в росіян? Чи отримала Росія серйозний зиск від газового контракту з Піднебесною? Колишній російський прем’єр-міністр Михайло Касьянов вважає, що аж ніяк. Що ситуація якраз вимагала б не радісних реляцій, а глибокого занепокоєння. Що контракт виявися провальним для Російської економіки.
У блозі на сайті «Эхо Москви» Касьянов звертає увагу на те, що не встиг Путін озвучити свій план порятунку економіки за рахунок контракту з Китаєм, як Кремль видав нові «проривні» ідеї. Зокрема російський уряд запропонував докапіталізувати «Газпром» на величину вартості будівництва нового газогону до Китаю. Причому зробити це пропонується не за залучені до проекту інвестиції, а за рахунок золотовалютних резервів країни.
Далі екс-прем’єр Росії пояснює: «Ці резерви (іноземна валюта і золото), які ще називають міжнародними резервами країни, перебувають під управлінням Центрального банку і призначені для оперативних інтервенцій на валютних ринках з метою забезпечення стабільності національної валюти, а також для фінансування дефіциту платіжного балансу країни. Але Путін доручив уряду і Мінфіну подумати над можливістю такої «докапіталізації», мабуть, не забувши про те, що урядові (бюджетні) резерви – Фонд національного добробуту (87 млрд доларів) – він зовсім недавно вже розподілив між держкорпораціями і банками. Дійшла тепер черга і до непорушних запасів – Міжнародних резервів країни».
А це чітко свідчить про настання в Росії скрутних часів – з одного боку. З другого – про цілковиту економічну згубність китайської оборудки. Китайські товариші насправді не дають Росії грошей на освоєння родовищ і будівництво газогону. Вони готові платити за газ, але за газ в трубі на кордоні з Китаєм, а не за чергове «будівництво століття», яке розгорнеться на сибірських просторах.
«Захід і його ринки не дадуть ні копійки. У російській банківській системі потрібних грошей немає, більше того вона сама терміново потребує рекапіталізації. Державні банки, включно з найбільшими, виживають за рахунок підтримки з боку Центрального банку і Мінфіну. У бюджеті на «будови століття» грошей вже теж немає», – підводить підсумок Михайло Касьянов.
Варто звернути увагу на те, що поки що ціни на нафту й газ тримаються на досить високому рівні. Що буде з російською скарбницею, коли Сполучені Штати розпочнуть масштабний експорт газу, добутого зі сланцевих родовищ, коли буде знято останні санкції з Ірану й він повноцінно вийде на енергетичний ринок, коли налагодиться ситуація в Лівії й вона знову продаватиме газ і нафту на світових біржах…
Проте навіть нині, за сприятливої для Росії кон’юнктури на ринку енергоносіїв, золотовалютні резерви країни стрімко худнуть. Ще рік тому вони становили понад 530 млрд доларів, а нині – близько 470 млрд. Касьянов нагадує, що цього року за зовнішнім боргом Росії належить виплатити близько 170 млрд доларів. Для забезпечення звичайних закупівель товарів і послуг з імпорту потрібно понад 100 млрд доларів на квартал. А тут ще й втеча капіталу за кордон досягла в першому кварталі 63 млрд доларів. Прогнозується, що до кінця року ще 100 млрд доларів полетять з країни.
«Кожному економісту зрозуміло, що при використанні золотовалютних резервів всередині країни йдеться про фінансування шляхом друкування грошей. А друкування грошей означає інфляцію, яка є найбільш несправедливим способом оподаткування громадян», – такий невтішний для росіян прогноз робить екс-прем’єр Касьянов.
Його оцінку ситуації підтримує і Лілія Шевцова – відомий російський політолог, провідний науковий співробітник Фонду Карнеґі. Аналізуючи у своєму Facebook’у російсько-китайську газову угоду, вона виносить такий фатальний вердикт:
«Китай надув Кремль у найпринизливіший спосіб. Путін змушений залізти в золотовалютні запаси і незабаром увімкне друкарський верстат. Зрозуміло, що це значить! Ось вам дивовижний парадокс: Україна і Китай, настільки різні країни, підштовхнули Росію до прірви...»