Громадянські асамблеї України переконані, що вибори нічого не змінять
"Вибори 30 вересня нічого не змінять. Треба вимагати визнання їх результатів, не залежно від того, яка сила переможе", - вирішили сьогодні, 6 липня, на львівській регіональній конференції Громадянської асамблеї України "Політична криза: позиції громадянського суспільства" представники громадського сектору.
Представники громадських організацій зійшлися на тому, що в Україні вирує політико-правова криза. "Це криза системи", - констатував політолог Ігор Марков. Учасники конференції констатували, що на сьогодні немає жодної незаангажованої компетентної державної інституції, яка б була авторитетної для суспільства. "Немає Конституційного Суду, Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України. Вони поділені між кланами, які борються за ресурси, доступні через владу. Президент, прем’єр дозволяють собі топтатися по Конституції. Цей вірус перекидається із центру Києва в регіони, що особливо небезпечно. Провінційні так звані еліти, бачачи безкарність, роблять те саме", - говорив представник ВГО "Чиста Україна" Олександр Молодий.
На думку учасників конференції, в умовах неповаги до основного закону, відсутності правових правил політичної гри, найбільшою загрозою є реальність втрати Україною державності. "Класичні сценарії маємо в історії України - це Чорна Рада і Велика Руїна. Це - розклад держави з середини. А вже потім накладаються міфи, що це зробила Варшава чи Москва", - проілюстрував І. Марков.
Представник ГМ "Опора" Назар Матківський порадив позбуватися міфів, що "в Україні є політичні сили, які уособлюють проукраїнський вектор політики та сили, що уособлюють проросійський та антиукраїнський вектор. "Це - шкідливий міф, який не відповідає дійсності, й може лише сприяти подальшій фрагментації й локалізації політики, яка особливо яскраво почала проявлятися з 2005 року", - сказав він.
Відтак, представник громадського сектору вирішили вимагати визнання результатів виборів, не залежно від того, яка сила переможе. Окрім цього, як заявив голова Громадського форуму Львова Олег Мацех, "оскільки не має можливості обирати еліту, слід вимагати відкритих списків, щоб ми бачили кого нам пропонують".
Щодо самої виборчої кампанії, то громадський сектор висунув вимогу конкретизації передвиборчих програм та заборонити гасла, які розколюють країну (тема мови, НАТО, Росії тощо).
Окрім цього, представник "ПОРИ" Олександр Неберикут акцентував увагу на проблемі байдужості й пасивності самого суспільства. "Ми активні учасники громадянського суспільства маємо відповісти простим людям, що їм робити". Він закликав громадські організації активізувати інформаційно-просвітницьку роботу з населенням для мінімізації шкідливих наслідків виборів.
Громадянської асамблеї України - це вільне об’єднання громадських організацій і мереж з метою вироблення вимог до проведення виборчого процесу в умовах дострокових парламентських виборів. До оргкомітету асамблеї входять представники 32 громадських організацій та мереж із різних регіонів України.
24 серпня 207 року відбудеться всеукраїнський форму Громадянської асамблеї України, на якому буде прийнято підсумковий документ, що відображатиме позицію громадського сектору щодо дострокових виборів. Документ формується методом рейтингування найважливіших пропозицій від громадських організацій з регіональних конференцій.