Корупція найбільше поширена у сфері підприємництва, - висновок Лабораторії соціальних досліджень
Представництво Деркомпідприємництва України у Львівській області спільно з Лабораторією соціальних досліджень Центру підтримки приватної ініціативи провело експертне дослідження на тему "Корупція та підприємництво в Україні". Як заявив голова Представництва Держкомпідприємництва України у Львівській області - радник голови Держкомпідприємництва України Ярослав Кашуба, корупція в Україні, як система управління державою, є не менш впливовою, ніж офіційна система управління.
Корупція поширена у всіх державних інституціях, та найбільше в сфері підприємництва. Такий висновок, на думку експертів з Лабораторії соціальних досліджень Центру підтримки приватної ініціативи (директор Лабораторії Ігор Марков, автор експертного висновку, аналітик Лабораторії Андрій Якуб’як), підтверджується загальним зростання кількості підприємств, учасників корупційного процесу та зменшення суми неофіційних платежів, а також наявністю та процвітанням усіх чотирьох можливих типів корупції (хабарництво у торгівлі, патронажна система, непотизм (дружба та кумівство), кризова корупція).
Розрізняють корупцію, ініційовану з боку державного апарату (зверху), та з боку підприємств (знизу). Перша перейшла у ранг надприбуткового бізнесу, що спричинило утворення інституційних кланів та жорстку боротьбу між ними за сфери впливу та укріплення своїх позицій. Друга (корупція знизу) поділяється на дві складові: потужні бізнес структури, котрі здатні, завдяки значним фінансовим можливостям та зв’язкам, відносно легко проходити державний апарат, цим самим створюючи для себе додаткові економічні переваги; всі інші, переважно дрібний та середній бізнес, для яких використання корупційної схеми є обов’язковим та виправданим для ведення звичайної діяльності та виживання. Вважливо, що у свідомості українців дедалі поглиблюється сприйняття корупції як звичного явища, невід’ємної складової бізнес середовища, якою можна і треба користуватися.