На Волині статистика щодо боргу із зарплати не відповідає дійсності
Внесення недостовірних відомостей до звітності розміру заборгованості зі зарплат набуло на Волині розповсюдженого характеру. Ця інформація прозвучала під час засідання колегії прокуратури Волині 18 березня, - повідомляють "Волинські Новини".
Як розповів прокурор Волині Андрій Гіль, на волинських підприємствах почали щораз частіше застосовувати практику підроблення звітності про відсутність заборгованості. Якщо цих фактів не виявити, то неможливо дати правову оцінку діяльності тих керівників, які допускають такі порушення, - констатував він.
За інформацією заступника прокурора Василя Куренди, прокурорські перевірки виявили порушення вимог закону про державну статистику на підприємствах, установах і організаціях Волині, що залишаються поза увагою управління статистики в області. Наприклад, лише на одному з підприємств краю від органів статистики "сховали" борг на 276 тисяч гривень.
"З 18 районних та міських управлінь перевірки достовірності даних щодо заборгованості у січні-лютому проводили лише п’ять", - зазначив правоохоронець.
За словами Василя Куренди, управління статистики у Нововолинську таких перевірок не проводило не тільки поточного, а й минулого року. На Ратнівщині поточного року теж не було жодної перевірки боржників. Водночас прокурорські перевірки виявили невідображення у звітах наявної заборгованості. Тому в головному управлінні статистики в області внесено подання для усунення виявлених порушень. Загалом робота його підрозділів потребує активізації, - наголосив заступник прокурора.
У відповідь на ці претензії начальник головного управління статистики у Волинській області Марія Мотиль наголосила: "3700 суб’єктів господарювання подають щомісяця звітність до очолюваного нею управління. І виявити серед них ті, куди треба піти і здійснити перевірку, дуже важко", - додала вона.
Крім того, за словами Марії Мотиль, на підприємстві перевіряють не лише дані щодо зарплати. Та й сама заборгованість не є явищем разовим, тому до суб’єкта господарювання, де виявили порушення, принаймні через 2 місяці треба навідатися ще. А малу кількість перевірок 2009 року чиновниця пояснила тим, що у січні-березні загалом іде вся річна звітність, тому роботи у співробітників структурних підрозділів головного управління статистики і так дуже багато.
Разом із тим Марія Мотиль запевнила, що вже заплановано велику інспекцію транспортників і всього лісового господарства Волині. Завершила свою доповідь головний статист області зовсім не оптимістично. Тенденції свідчать про те, що борги із зарплати зростатимуть, - переконана вона.
Згідно з даними, оприлюдненими на колегії, заборгованість із виплат заробітної плати в області станом на 1 березня становила 19,1 млн грн проти 3,4 млн за аналогічний період минулого року. В області заборгували своїм працівників 90 економічно-активних підприємств. У структурі заборгованості борг підприємств-банкрутів становить 950,6 тис. грн, економічно неактивних - 873,5 тис. грн. Основними боржниками із виплат є підприємства й організації Луцька (8,1 млн грн), Нововолинська (1,5 млн), Ковеля (1,8 млн). Значною є заборгованість у Луцькому (571,5 тис. грн), Старовижівському (501,7 тис.) і Ківерцівському (297,8 тис.) районах.
Значну частку у структурі боргу із заробітної плати економічно-активних підприємств області за джерелами утворення становлять борги з місцевих бюджетів, допущені міськими, селищними і сільськими радами.
Спостерігається загрозливе зростання заборгованості по заробітній праці і по даних управління Пенсійного фонду, яка на 1 березня становила 26,3 млн грн, із яких 11,8 млн - борг підприємств та організацій Луцька.
Від початку року невиплаченою залишається зарплата 18 тис. волинян. Статус безробітного отримали 28 882 особи, з яких допомогу по безробіттю одержали 22 496 краян.
У непоодиноких випадках такі порушення мають кримінально-правовий характер, тому органи прокуратури минулоріч порушили 59 кримінальних справ за фактами безпідставних невиплат зарплатні, виплат коштів у конвертах і та грубого порушення законодавства про працю. Цьогоріч таких справ збільшилося ще на 14.