Автор КПК пояснив, чому скасували громадських захисників
Право захищати обвинувачених лише адвокатам було введено в новий КПК на вимогу Ради Європи. Про це повідомив 15 березня в ефірі «Шустер Live» радник президента України, один із авторів КПК Андрій Портнов.
«Це була пряма вимога до нас з боку Ради Європи. Розуміючи, що українці не мають змоги витрачати кошти на адвокатів, держава ввела Інститут безкоштовного захисту», - пояснив Андрій Портнов.
При цьому він наголосив, що всі докази, отримані слідством від обвинуваченого, поки той не був забезпечений адвокатом, є нечинними.
«Для того, щоб людина опиралася на нового адвоката… європейські держави і наша держава ввела такий механізм», - зазначив чиновник.
Водночас, він вказав на те, що згідно з перехідними положеннями нового КПК, ті захисники, що захищали обвинуваченого до 1 січня 2013 року, можуть продовжувати це робити й надалі, скільки б не тривали судові розгляди справ.
Своєю чергою адвокат Микола Сірий пояснив це нововведення тим, що близькі родичі, які виступали в ролі захисників, приносили в СІЗО їжу і стежили за здоров’ям обвинувачених. У країнах, де забезпечені належні умови для затриманих, таке нововведення є виправдним, зазначив він. «У наших умовах цей крок був непродуманим і шкідливим», - наголосив Микола Сірий.
Адвокат Святослав Олійник натомість вказав на те, що стара система давала право на безперешкодні візити рідних до обвинувачених. Тепер, за його словами, Інститут захисту і візити рідних між собою не пов’язані.
Додамо, що раніше Андрій Портнов сказав, що з моменту введення в дію нового КПК держава отримала на свої рахунки 47 млн грн, за рахунок внесків громадян для свого звільнення під заставу.
Нагадаємо, чинний Кодекс прийняла Верховна Рада України в ніч з 12 на 13 квітня 2012 року. До проекту КПК було подано близько 4 тис. поправок. Президент підписав цей закон 14 травня. Кодекс набрав чинності з 20 листопада 2012 року.