Про що мовчить Петро Колодій?
Робота Львівської обласної ради після парламентських виборів минулого року повільно, але впевнено сповзає у вир хаосу, зрозуміти який сторонній людині просто неможливо. А після того, як новим головою Львівської ОДА призначили Віктора Шемчука, то, здається, і більшість депутатів перестала розуміти, що й до чого.
Для автора цих рядків дуже показовим був момент перед ефіром однієї з телевізійних програм 3 березня цього року. На той час в сесії Львівської облради якраз з 19 лютого тривала перерва на невизначений термін. Це вже саме по собі виглядало трохи дивно, враховуючи, що попередній голова ради, Олег Панькевич, практично завжди, коли оголошував перерву, повідомляв, коли сесія поновить роботу. І, як правило, ця перерва тривала тиждень, максимум – два. А тут два тижні вже практично минули, і жодного повідомлення не було.
Так-от, безпосередньо перед ефіром автор підійшов до також запрошеного на передачу Олександра Ганущина – людини, яка має репутацію не лише активного, але й добре обізнаного з тим, що відбувається за кулісами, депутата – і спитав, чи знає він, коли нарешті відновиться робота. Відповідь була проста і, по суті, вичерпна: «Не знаю. Депутатам тепер нічого не говорять і не повідомляють».
Хаотичне тепер
З’ясувати, коли ж настало оте «тепер», не так уже й важко. Хаос у Львівській облраді розпочався невдовзі після виборів до Верховної Ради, коли замість новоспеченого нардепа Олега Панькевича її очолив Петро Колодій.
Свого часу автор прогнозував, що така заміна в президії може піти раді на користь. Але остання сесія продемонструвала, що новий голова повністю втратив контроль над роботою ради – якщо мав взагалі.
Двадцять третя сесія розпочалася 19 лютого. Перший сесійний день протривав лише близько половини стандартного робочого дня. Очевидно, побоюючись, що після обідньої перерви депутати, як це з ними стається аж надто часто, не зберуться до сесійної зали, Петро Колодій запропонував працювати без обіду і завершити робочий день на кілька годин раніше. Що й сталося.
Потім була вже згадана велика перерва – аж до 2 квітня! Якщо комусь захочеться пояснити таку рекордну паузу тим, що змінився керівник Львівської ОДА, від якого депутати очікували звіту про соціально-економічну ситуацію в регіоні за минулий рік, то варто нагадати: Віктора Шемчука представили 4 березня. А про дату продовження сесії повідомили 18 березня.
І це все – при тому, що в регламенті Львівської облради, між іншим, є стаття 11, в якій записано: «Сесія ради скликається, як правило, 1 раз на місяць». Не те, щоб регламент колись когось надто в стінах обласної ради турбував, та все ж.
Що ж відбувалося впродовж півтора місяця? Переговори з Шемчуком з приводу того, чи звітуватиме він? Консультації з фракціями, як до цього звіту підходити? Не схоже ні на перше, ні на друге. Пленарне засідання 2 квітня провалилося настільки ганебно, що бодай натяку на якусь попередню організаційну чи координаційну роботу побачити не вдасться навіть за завеликого бажання. Депутати посперечалися з приводу того, коли і як слухати звіт голови Львівської ОДА, не знайшовши спільної мови – пішли на обідню перерву, і після цього, за «доброю» звичкою, не зібралися в сесійній залі.
Відтак сесію продовжили 11 квітня. Суперечки з приводу звітів Львівської ОДА і оцінки, яку їм потрібно надати, тривали, хоча цього разу депутати таки змогли домовитися – щоправда, не без перерв. Більше їм виявилося не під силу. В кулуарах дехто з них, зокрема в.о. голови ЛОО «Фронту Змін» Микола Кадикало, декларував готовність працювати «хоч до 22:00», тільки б розглянути всі питання порядку денного. На ділі ж депутати попрацювали заледве до 20:00. Питання, які розглянути не встигли, перенесли на наступну сесію, а цю, багатостраждальну, закрили.
Щоправда, перед тим керівництво ради встигло відзначитися просто-таки феєричним ляпсусом, який вже межував з відвертою клоунадою. Засідання продовжили хвилин на 10-15 на прохання Михайла Задорожного, який наполягав на розгляді Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства – мовляв, для того, аби працівники обласного телеканалу змогли нарешті отримати зарплату. Депутати – знову ж-таки, не без палких дискусій – прийняли питання «за основу»… і, на пропозицію голови, перейшли до розгляду наступного питання. Впродовж добрих хвилин десяти навіть не звертаючи увагу, що рішення, заради якого засідання й продовжили, так і залишилося неприйнятим в цілому.
Добре, що врешті про нього таки згадали і проголосували. Хоч і здалося, що помилку помітили суто випадково – адже навіть ті депутати, які явно зрозуміли, що сталося, не поспішали про це голосно повідомити.
Мовчання Колодія
Загалом все, що відбувається і не відбувається в облраді впродовж останніх місяців, справляє гнітюче враження некерованості. Де-факто здається, що голова облради або відсутній, або ж зайнятий якимись своїми важливими справами, не надто цікавлячись роботою з депутатським корпусом.
Зрозуміло, що з приводу всього сказаного автор мав би велике бажання поспілкуватися з Петром Колодієм у форматі інтерв’ю. Однак домовитися з новим головою облради про інтерв’ю виявилося завданням неможливим. Практично одразу після обрання Петра Колодія на посаду автор пробував це зробити, і сам голова ніби й погоджувався, однак щоразу знаходилися причини, які цьому перешкоджали. Були серед них, звісно, й об’єктивні, однак не настільки глобальні, щоб ставати на перешкоді впродовж місяців.
На сьогодні ж будь-яка спроба бодай подзвонити до Петра Колодія за коментарем з приводу подій в обласній раді одразу ж обривається його словами: «Передзвоніть пізніше, в мене – нарада». Незалежно від дня і часу. З таким самим поясненням голова обласної ради буквально втікав від журналістів після одного з пленарних засідань.
Хотілося б, звісно, знати, які саме наради і з ким проводить Петро Колодій. Враховуючи описаний вище хаос у Львівській облраді – мабуть, не з депутатами і головами фракцій. До слова, після зірваного пленарного засідання 2 квітня журналісти ZAXID.NET намагалися спершу взяти телефонний коментар у Колодія, і той вкотре був «на нараді» – а от до всіх голів фракцій тоді ж додзвонилися, бо в них ніякої наради не було…
Втім, на це питання, як і на всі інші, яким знайшлося б місце в інтерв’ю, відповідь ми навряд чи почуємо – принаймні, від Петра Колодія.
Заступники з коментування
Віддуватися перед журналістами за вкрай непублічного очільника облради доводиться його заступнику Валерію П’ятаку. Саме він проводив брифінг для журналістів після провального засідання 2 квітня.
У коментарі ж для ZAXID.NET Валерій П’ятак висловив переконання, що керівництву ради взагалі не належить проводити наради з головами фракцій, аби досягнути узгодженої позиції. «Керівництво обласної ради не має права цього робити. Воно створює умови, скажімо… Але впливати на ці речі ми не маємо права і ніколи не будемо. Ми створюємо умови для міжфракційної дискусії, обговорення. Якщо б ми впливали на керівників фракцій, це було б недемократично і незаконно», - пояснив він, водночас запевнивши, що передсесійні наради таки регулярно проводяться, просто рішення на них не приймаються.
Пояснення загалом схоже більше на виправдання, адже взагалі незрозуміло, для чого проводити наради, якщо після них не вдається бодай просто провести пленарне засідання. Та й, скажімо, голова Львівської облради попереднього скликання Мирослав Сеник висловив дещо іншу позицію. У розмові з автором цих рядків 11 квітня колишній голова облради помітно намагався уникнути критики нинішнього керівництва, однак все-таки зауважив:«Я думаю, що більше потрібно приділяти уваги консультаціям з головами фракцій і досягати домовленостей перед сесією».
Інші ж пояснення заступника голови облради виявилися ще менш переконливими. Наприклад, на запитання, чому 23 сесія тривала практично два місяці, Валерій П’ятак відповів, що в порядку денному було дуже багато питань. Хоча достатньо навіть краєм ока переглянути порядки денні попередніх сесій, щоб переконатися – цього разу кількість питань аж ніяк не була понаднормовою. Та й розглянути їх всі депутати, нагадаємо, так і не спромоглися.
«Відбулося, як відбулося… Думаю, що тут немає ніяких таких жодних проблем. Надалі можна робити висновки, що питань має бути менше, і намагатися проводити сесію в один день чи, максимум, два», – пояснив він. Чому до таких висновків не можна було дійти раніше – залишилося загадкою.
Врешті, з запитанням про те, що викликало тривалу перерва між засіданнями 19 лютого і 2 квітня, Валерій П’ятак порадив звернутися до керуючого справами облради Євгена Захаревича. Той, своєю чергою, спершу доклав максимум зусиль, аби переконати, що немає нічого ненормального у такій перерві («Хто сказав, що вона має бути короткою?»), але врешті пояснив, що вона була викликана потребою підготувати звіт про виконання бюджету Львівщини і програми соціально-економічного розвитку. Крім того, Євген Захаревич пояснив, що, згідно із законом, сесії облради мають скликати раз на квартал. Згадану вище 11 статтю регламенту він при цьому тактовно залишив поза увагою.
Що ж, слід розуміти, в раді вважають цілком нормальним, що всі інші питання, зокрема річні програми, аж до квітня мали залишатися у підвішеному непроголосованому стані. А потім наприкінці року знову буде багато розмов про те, що кошти на програми не освоюються…
Очікування на першого
А некерована і хаотична обласна рада тим часом рухається у майбутнє. На 25 квітня вже призначили нову, 24 сесію. На ній мають розглянути і питання про обрання першого заступника голови облради. Адже ця посада залишається вакантною ще відтоді, як Олега Панькевича обрали до парламенту, а його перший заступник пересів у крісло голови.
Можливо, якщо в Колодія з’явиться перший заступник, в роботі ради настане трохи більше порядку. Тільки на нову людину в президії, очевидно, і доводиться сподіватися. Однак живити цю надію ще надто рано – не виключено, що питання про першого заступника виявиться для облради не менш болісним, ніж питання про звіт Шемчука. І хто зна, чи вже наступне засідання через це не зірветься так, як це сталося 2 квітня.