Керівники силових структур заявили про наслідки від поспішного запуску Держбюро розслідувань
Очільники правоохоронних органів заявляють, що в Україні може зупинитися слідчий процес
До теми
Серед керівників правоохоронних і силових структур України виникла дискусія стосовно дати запуску роботи Державного бюро розслідувань (ДБР) і механізмів забезпечення безперервного розслідування кримінальних проваджень.
Як передає «Інтерфакс-Україна», міністр юстиції України Павло Петренко під час наради з антикорупційних розслідувань за участю керівників силових відомств у четвер, 21 січня заявив, що не слід зволікати із запуском роботи ДБР.
«Цей новий орган (Державне бюро розслідувань) передбачає формування складу слідчих за новою процедурою. Не потрібно боятися змін. І ми готові допомагати вам у цьому й готові звернутися до парламенту і президента, щоб була терміново сформована комісія з обрання керівництва ДБР. І прокуратура, і інші силові структури повинні готуватися до того, щоб цей орган запрацював», — сказав Петренко.
Він наголосив: «Я дозволю собі не погодитися з позицією прокуратури про те, що потрібно надовго відкладати закон про Державне бюро розслідувань. Необхідно об’єднуватися і вирішувати проблему — запускати цей новий надзвичайно важливий орган».
У свою чергу начальник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк зазначив, що цю ситуацію характеризує фраза «благими намірами вистелена дорога в пекло».
«Саме по собі бажання виконати Конституцію (у частині позбавлення органів прокуратури функцій слідства) у такий спосіб, який зараз відбувається, призведе до ліквідації самого процесу слідства», – висловив думку представник Генпрокуратури.
Він попередив про можливий повтор ситуації, яка виникла з Національним антикорупційним бюро України (НАБУ), для функціонування якого не був передбачений перехідний період і півтора місяці «слідство стояло».
«І зараз, до набуття чинності закону, я попереджаю усіх, що така ситуація може повторитися і ми повинні робити усе так, щоб, бажаючи досягти позитивної мети, не зашкодити. Умовно кажучи, зараз триває операція, лікар стоїть біля пацієнта – слідчий біля справи – а ми забираємо його і говоримо: ставай в чергу і йди складати іспит», – сказав Горбатюк.
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков частково підтримав думку представника прокуратури, наголосивши: «Я розумію, про що ви говорите. Ви говорите про механізм забезпечення реального поточного процесу, і в цьому сенсі закон про ДБР потребуєуточнення, поза сумнівом, це вимагає того, щоб ми виходили на парламент найближчими днями».
Голова Служби безпеки України Василь Грицак наголосив на важливості забезпечення безперервності розслідування кримінальних проваджень.
Звертаючись до міністра юстиції, він сказав: «Павле Дмитровичу, ми не проти створення (ДБР), ми навпаки за – ухвалені закони, їх потрібно виконувати. Ми зараз говоримо про те, що 1 березня настане буквально скоро. Ми будемо готові передати усі кримінальні провадження – прокуратура в новостворене бюро і там само буде штат? Ми ж говоримо тільки про створення комісії з добору (кадрів)».
«Ми не можемо не забезпечити безперервність процесів. І дуже важливо, щоб ми не похапцем за 30 днів укомплектували ДБР, яке складатиметься не з кращих кадрів», – резюмував Грицак.
Нагадаємо, що закон про ДБР Верховна Рада прийняла у листопаді минулого року, 14 січня його підписав президент. При цьому він зауважив, що підписав документ, маючи до нього певні зауваження.