Корупція – найбільша загроза демократії, – експерти
Експерти вважають найбільшими загрозами демократії в Україні високий рівень корупції в країні та відсутність громадського контролю над ухваленням політичних рішень. Такі результати дослідження, проведеного з 15 по 25 грудня 2011 року інститутом Горшеніна (Київ) спільно з "Українським журналом" (Прага) та виданням Nowa Europa Wschodnia (Краків).
Методом індивідуального опитування було проведено дослідження серед 25 українських експертів.
Згідно з ним 75% експертів (респонденти могли обрати кілька варіантів відповідей) найбільшими загрозами демократії в Україні вважають високий рівень корупції, така сама кількість вважає небезпекою відсутність громадського контролю над ухваленням політичних рішень.
На адміністративний тиск на судову гілку влади й неефективність правової системи вказали 70% експертів.
Понад половина опитаних (54%) відзначила інституційну слабкість опозиції та менше ніж половина (45%) – централізацію влади в Україні.
На відкрите переслідування опозиції та низьку взаємодію суб'єктів суспільства звернув увагу 41% експертів, а кожен п'ятий назвав цензуру та контроль над ЗМІ.
Існування обмеження доступу до джерел інформації відзначили 16%, відсутність вільних виборів у країні – 6%, обмеження свободи – 4%.
"Більшість експертів висловлюють свою думку у відкритих питаннях про те, що негативно оцінюють стан демократії в Україні. Зокрема, кожен четвертий експерт в Україні вважає, що в Україні помітні авторитарні тенденції, а майже половина експертів, зокрема, вказує на згортання демократії", – зазначив Петро Андрусечко на презентації результатів проведеного дослідження.
За його словами, цікаво, що при цьому лише 14% експертів звернули увагу на справу екс-прем'єра України Юлії Тимошенко.
За словами П.Андрусечка, Європейський Союз має посилити контроль під час парламентських виборів, оскільки вони, з великою ймовірністю, визначать курс розвитку країни на наступні кілька років.
Згідно з проведеним дослідженням, 83% експертів вважають, що в найближчі два-три роки Україна не буде здатна визначитися з єдиним напрямом у зовнішній політиці й не зможе перейти від багатовекторності, а з них 75% обрали варіант відповіді "скоріше ні", 8% - "точно ні".
Лише 17% українських експертів вважають, що Україна зможе найближчим часом це зробити. З них 13% відповіли "точно так" і 4% – "скоріше так".