Луценко не представляє серйозної загрози для влади, – експерт
Другою справою щодо екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка влада, можливо, доводить, що розслідування отруєння екс-президента Віктора Ющенка велося протизаконно з численними порушеннями. Такі припущення висловив політолог Володимир Фесенко.
Зокрема, на думку експерта, судовий вирок в рамках розслідування кримінальної справи за фактом отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка лише посилює підозри щодо штучності та заангажованості справи.
«Справа – дрібна, достатньо штучна і фактично зруйнована під час судового розгляду. Вона нічого не дає владі ні з точки зору дискредитації Луценка, тому що скоріше навпаки такі справи лише посилюють підозри штучності та заангажованості. З іншого боку, термін ув’язнення Луценка також не збільшився. А тому це скоріше певні особисті мотиви окремих людей з влади і слабкість звинувачення, низьку якість звинувачень хочуть компенсувати кількістю справ або кількістю судових вироків. Можливо, кількість вироків і щодо Тимошенко, і щодо Луценка гріє комусь душу. Інших мотивів я не бачу», – заявив політолог.
У той же час Фесенко наголошує на особливості того, що друга справа стосується саме отруєння Ющенка.
«Я б звернув увагу на те, що ця справа стосується справи про отруєння Ющенка. Не виключаю, що може відбуватися руйнування самої справи про отруєння і взагалі того, що Ющенко був отруєний. А самою справою можуть доводити, що саме розслідування отруєння Ющенка велося протизаконно з численними порушеннями», – додає експерт.
Відкриття справи, на думку Фесенка, стало принципом для прокуратури довести її до кінця.
«Як щодо Тимошенко, так і щодо Луценка вже спрацьовує специфічна логіка. Якщо справа відкрита, незважаючи на те, наскільки вона обґрунтована, треба її довести до суду і до вироку. Це питання принципу для прокуратури – не може бути виправдання чи скасування цієї справи. І в цьому сенсі ми зайвий раз побачили, що зараз прокуратура є найбільш впливовим інститутом в системі правоохоронних органів. Суд – лише виконавці. Ключові рішення ухвалюються в прокуратурі», – переконаний політолог.
Попри це Фесенко не виключає можливість зменшення терміну ув’язнення Луценку.
«Таку ситуацію я б не виключав. Проте не все так просто. Наприклад, на сценарій, який був зреалізований щодо Іващенка (колишній в.о. міністра оборони Валерій Іващенко - ред.) і Діденка (колишній заступник голови НАК "Нафтогаз України" Ігор Діденко - ред.) – умовний вирок, звільнення, але в обмін на визнання хоча б часткове своєї провини і заяви про те, що в справах немає жодної політики, Луценко не піде. Хоча припускаю, що Луценко дійсно можуть звільнити раніше, ніж Тимошенко. І не тільки тому, що у нього менший вирок. Він просто не представляє серйозної загрози для нинішньої влади як політик. Разом з опозицією – так. Але у владі його так не побоюються, як Тимошенко наприклад. А тому його можуть випустити», – прогнозує Фесенко.
«Питання лише в тому, коли… Як на мене, якщо опозиція буде сильною напередодні президентських виборів, то Луценка випускати не будуть, тобто він може просидіти весь свій термін. Якщо ж опозиція буде слабкою, з внутрішніми протиріччями, чварами, тобто не буде серйозною загрозою для влади, для її перспектив, то Луценка можуть випустити. Такий прямо протилежний зв’язок. Звісно, звільнення Луценка може бути певною демонстрацією пом’якшення чи лібералізації щодо ув’язнених лідерів опозиції», – зазначив він.
Втім, Луценко не піде на визнання своєю вини і не проситиме помилування, впевнений Фесенко.
«Якщо б він зламався або зробив для себе висновок, що краще здоров’я, родина, тоді, можливо, пішов би на такий компроміс, як Іващенко і Діденко. А ми цього не бачимо. Мені здається, що він не та людина, котра відійде від політики. Це – сенс і зміст його життя. Він навряд чи піде на якийсь компроміс. Він – опозиціонер за духом. Це скоріше його робота на посаді міністра МВС була дуже суперечливою в цьому сенсі і не стала органічною частиною його біографії. А діяльність в опозиції була дуже органічною для Луценка. Тому я не думаю, що ми побачимо його каяття чи капітуляцію», – підсумував Фесенко.
Нагадаємо, Печерський районний суд Києва засудив Луценка до 2 років обмеження волі за службову недбалість, допущену при продовженні строку стеження в рамках розслідування кримінальної справи за фактом отруєння кандидата в Президенти Віктора Ющенка.