Львів’ян закликають пройти профілактичну флюорографію
У Львові впродовж місяця – з 21 березня до 18 квітня – вчетверте проходитиме акція профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання, у межах якої медики закликають львів’ян перевірити органи дихання: пройти профілактичне флюорографічне обстеження та дослідити мокротиння на наявність мікобактерії в поліклініках міста, а також спірометричне обстеження.
Начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб 21 березня під час прес-конференції повідомив, що акція приурочена до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, який відзначають 24 березня.
«Закликаємо львів’ян прийти в наші установи і перевірити органи дихання, адже захворювання, виявлені на ранніх стадіях, значно легше лікувати. З 1995 року в Україні оголошено епідемію туберкульозу, у Львові вона теж існує», – наголосив Володимир Зуб.
Він зауважив, що медичні заклади мають необхідне обладнання для проведення перевірок. Зуб прогнозує, що, зважаючи на статистику минулих років, за місяць акції перевірку пройде 27-29 тис. осіб.
«2010 року під час акції ми вперше виявили туберкульоз в 60 осіб, а хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) – у 599 осіб. Всіх їх взято на облік. Цього року сподіваємось обстежити не менше львів’ян. Ми до цього готові», – сказав Володимир Зуб.
Як зазначають у прес-службі Львівської міської ради,боротьба з туберкульозом у нашій державі вийшла за межі суто медичної «вотчини» й стала гострою соціальною проблемою. Епідемічні показники туберкульозу в Україні в 10-12 разів перевищують аналогічні показники в інших розвинутих країнах. Фахівці Інституту фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Яновського АМН України переконані: якби у наших медиків була змога продіагностувати все населення країни, хворих на туберкульоз виявилося б приблизно 1,3-1,6 мільйона.
Раннє виявлення туберкульозу дає можливість уникнути ізоляції пацієнта, скоротити терміни лікування, знизити медикаментозне навантаження на організм, запобігти інфікуванню родичів та близьких, зменшити ризик розвитку ускладнень, хронічного перебігу недуги та в кінцевому результаті уникнути смерті від цієї хвороби.
Підступність туберкульозного процесу виявляється в тому, що його перебіг найчастіше малосимптомний, або зовсім безсимптомний. Тому хворі зазвичай звертаються до лікаря вже на більш пізніх стадіях захворювання.
Найчастішою ознакою захворювання залишається невисока температура (37,00 - 37,5 0), яка зазвичай підвищується надвечір, проявами слабкості та стомленості. Після нічного відпочинку всі симптоми зникають і людина відчуває себе бадьорою та здоровою. Тому такі невиразні ознаки хвороби дуже довго залишаються непоміченими. На легеневу локалізацію туберкульозу вказує тривалий (понад 3 тижні) покашлювання, настільки ненав’язливе, що людина довго не звертає на нього уваги.
Для своєчасного виявлення туберкульозу необхідно щорічно проходити профілактичне флюорографічне обстеженням. Одне-два рентгенівські обстеження на рік абсолютно нешкідливі для організму. Для своєчасного виявлення туберкульозу у дітей віком до 14 років слід щороку проводити пробу Манту.
Щодо ХОЗЛ, проблемою хронічного обструктивного захворювання легень є те, що розвивається воно непомітно для хворого і до моменту появи задишки призводить до незворотних морфологічних змін у бронхолегеневій тканині.
Експерти Європейського респіраторного товариства вважають, що 30% хворих на ХОЗЛ у Європі не знають про наявність у них цієї хвороби, а біля 65% пацієнтів з діагностованим ХОЗЛ не отримують адекватного лікування. У 2010 році у м. Львові зареєстровано 17186 хворих з хронічним обструктивним захворюванням легень, тоді як у 2009 році таких хворих спостерігалося 16 129.
Для раннього виявлення ХОЗЛ пацієнту необхідно провести спірографічне дослідження - дослідити функцію зовнішнього дихання. Це обстеження є абсолютно доступним для кожного мешканця нашого міста, оскільки усі поліклінічні відділення закладів охорони здоров'я м.Львова обладнані сучасними спірографами. Минулого року загалом обстежено понад 2 тисячі осіб, з них виявлено 599 хворих з ХОЗЛ, з них половина - це ранні стадії.
Медики запевняють: «Ви повинні взяти участь в Акції, якщо:
- Вам більше 40 років
- Ви курите (працюєте у шкідливих умовах)
- кашляєте зранку
- відкашлюєте харкотиння
- виникає задишка при фізичному навантаженні
Лише розпочавши лікування на ранніх стадіях у Вас є шанс бути здоровими!».