Михайло Цимбалюк: заява на звільнення завжди у мене в шухляді
В ексклюзивному експрес-інтерв’ю для ZAXID.NET голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк пояснив, чому 10 травня написав заяву про звільнення з займаної посади і виклав своє бачення подій у Львові 9 травня.
- У першу чергу хочеться запитати Вас про заяву про звільнення, підписану вами сьогодні. Чому, з якого приводу Ви її підписали?
- Хочу сказати, що я заяву написав ще тоді, коли мене призначили на цю посаду. Працюючи на різних посадах, я завжди розумію (я про це, до речі, заявляв у день мого призначення), що якщо Президент підписав указ про призначення, то однозначно буде указ про звільнення. Я морально готовий до того, що в разі невиконання тих директив, які мені доручає Президент, або з інших якихось міркувань глави держави, я буду звільнений з посади. Тобто я готовий морально, в мене заява, як то кажуть, завжди в шухляді.
Але сьогодні вранці до мене прийшла велика група депутатів «Свободи» з обласної і міської ради, які заблокували вихід і вхід в кабінет, і поставили ультиматум, що вони не підуть звідси, доки не буде написана заява. Для того, щоб не ускладнювати ситуацію, не ганьбити честь цього кабінету і цього приміщення, я написав цю заяву, продемонструвавши їм, що я не тримаюсь за посаду. Але до підписання і оприлюднення указу Президента про моє звільнення я буду гідно виконувати обов’язки глави облдержадміністрації.
- Ви думаєте, що такий указ буде?
- Однозначно. Однозначно, указ буде. Коли – це запитання до глави держави. (Посміхається)
- А Ви вже мали з Віктором Федоровичем розмову про події 9 травня і про Вашу заяву?
- Я хочу сказати, що глава держави поінформований постійно про те, що відбувається в області, і не тільки від мене, а й від інших джерел, яких у нього є достатньо. Від правоохоронних органів, мас-медіа Президент має чітку інформацію, і він знає про те, що відбулося сьогодні тут, у кабінеті.
- Але конкретно з ним Ви ще розмови не мали з цього приводу?
- Я поінформував керівництво адміністрації Президента, і глава держави вже знає це.
- Як Ви очікуєте, якою буде його реакція?
- Побачимо.
- Цікаво дізнатися власне Вашу думку про те, що відбувалося 9 травня навіть не в області, а в самому Львові.
- Я хочу сказати, що я передусім дякую всім тим, хто був задіяний в офіційних заходах, які ми проводили спільно з міською радою, тобто керівникам цих обласних ветеранських організацій, вояків УПА, вояків Великої Вітчизняної, які, до речі, дотримали слова відзначити цей день під державними прапорами. Ми поклали квіти спільно з міським головою і керівниками правоохоронних органів, після того відвідали два військові госпіталі, де відзначили ветеранів, привітали їх, поспілкувалися про їхні проблеми. До речі, було вирішено кілька важливих соціальних проектів.
Після того офіційні заходи закінчилися, і, зважаючи на заборону суду на проведення будь-яких заходів, крім офіційних, я вважав, що всі політичні сили врахують рішення суду, і через виконавчу службу до них буде доведено ці вимоги. Після того ці випадки дрібного хуліганства, які відбулися, повинні негайно отримати оцінку правоохоронців. Мене цікавить, чи це були політичні сили, чи це були окремі особи, і ті невеликі, але все-таки зіткнення, які відбулися між цими людьми, мають отримати кваліфікацію юридичну. І всі – і громадськість області, і всі, кого турбує ситуація у Львові, мають отримати відповідь, хто це був і яке покарання він понесе – чи адміністративне, чи там є ознаки кримінального злочину.
Я хочу сказати, що Львів демонструє у більшості випадків, що ми маємо вже демократичне суспільство, де кожен має право висловлювати свої позиції. У цьому випадку я хотів би, щоб ці окремі хуліганські дії не вплинули на загальну картину про Львів і про область як про цивілізоване європейське місто. Мені прикро, що відбулися такі факти, і я хотів би, щоб вони отримали юридичну кваліфікацію.
- Вчора склалася така ситуація, що і «Свобода» була незадоволена діями правоохоронців, і представники політичних партій «Родіна», «Русское единство» і «Дозор» також, а Михайло Курочка сьогодні сказав, що правоохоронні органи належно виконали свої обов’язки. Яким є Ваш погляд на це?
- Михайло Курочка не є моїм прямим підлеглим, нехай йому дає оцінку керівництво. Я можу сказати, що мене турбує реакція виконавчої служби, правоохоронців на виконання рішення суду. Я хочу почути, чому представники політичних сил, зокрема – названих вами, не виконали рішення суду про заборону будь-яких масових заходів. Оце мене найбільше турбує, бо ми такими діями виховуємо у суспільстві правовий нігілізм. Це не робить честі нікому.
Я знаю, мене про це інформували правоохоронці, що справді очікувалися масові бійки. Тобто, як зараз мене інформують, сталася десята частина того, що планувалося. Але навіть те, що відбулося, не робить нам честі, передусім тим, хто це робив. Я хотів би, щоб ми дізналися, хто це, повторюю, чи це представники політичних сил, чи окремі особи, щоб знати, чи це спрямовано, чи просто спонтанно.
Дуже прикро, що цими поодинокими фактами хтось хоче стерти той позитивний фон, який відбувся внаслідок святкування Дня міста. Владою міста і трудовими колективами було зроблено дуже багато таких речей, які не відбувалися впродовж багатьох десятків років. Я все-таки переконаний, що позитив переможе над тим невеликим негативом.
- Власне, можна звернути увагу на те, що всі українські ЗМІ, як і деякі російські, говорячи про святкування Дня перемоги в Україні, говорили тільки про Львів. У висвітленні цієї події у ЗМІ імідж Львова був дуже негативним. Як це тепер долати?
- Останніми роками прикута увага до відзначення таких чи подібних дат саме у Львові. Чому? Тому що ми знаємо, наскільки наше місто і область важливі геополітично для багатьох сусідніх держав. Дехто хоче жити за принципом: «Що гірше у Львові, то краще для когось». Ну а цей рік був ще особливим тому, що все-таки ми готуємось до Євро-2012. Тобто це також нам великий екзамен, щоб зробити висновки для того, щоб у майбутньому навіть таких інцидентів не відбувалося.
Але тут потрібна системна робота з тими людьми, які, можливо, є постійними порушниками громадського порядку. А може, якщо це політичні сили, то треба проводити роботу саме з ними. Найголовніше, щоб розслідування і перевірка були об’єктивними, щоб люди знали, хто саме ці особи чи політичні сили.
- Загалом, як Ви вважаєте, чи варто очікувати якихось звільнень внаслідок тих подій, які були?
- Все залежить від результатів проведення перевірок і розслідувань. Я хотів би не бути голослівним. Щоб робити такі заяви, треба знати, наскільки була складна ситуація, і, якщо хтось діяв некваліфіковано, то якою мірою і чому.
- А Ви самі ще будете поглиблено вивчати цю ситуацію?
- Обов’язково. Я в межах своєї компетенції хочу вникнути, наскільки мені це можливо. У мене, звичайно, немає допуску до оперативної роботи, але я хотів би, і сьогодні вже проводив нараду з керівниками правоохоронних органів, щоб ми все-таки могли проаналізувати, чи це все-таки певні недопрацювання, чи це найкращий варіант з того, що могло бути. Але однозначно, як кажуть, «розбір польотів» зробити треба, бо це робиться після кожного проведеного заходу.
- Ну, міліція могла, як мінімум, просто не допустити цих людей в такому масовому зібранні до Пагорбу слави, наприклад.
- Ще раз кажу: мене дуже дивує невиконання рішення суду. Я чомусь думав і був переконаний, найбільше переживав за рішення суду. Коли воно вже вступило в законну силу, я був особисто спокійний, зважаючи на толерантність представників різних політичних сил, що в нас у Львові все буде гаразд – як, до речі, це було і минулого року, і роками раніше – що всі просто виконають рішення суду.
- Ще хотілося б від Вас почути: чому сьогодні зранку Ви не прийшли на прес-конференцію?
- Я справді хотів зробити прес-конференцію, але коли на прес-конференцію, яку анонсували, прийшли представники тієї політичної сили, з якою ми спілкувались тут майже півгодини, то я зрозумів, що це не буде прес-конференція, а це буде продовження тієї розмови, яка була раніше. Я хотів мати можливість висловити свою позицію. А надалі я, після проведення цих перевірок, запрошу представників всіх політичних сил за круглий стіл, щоб висловити позиції…
Тому я прошу вибачення перед журналістами. Тому я запросив, щоб можна було висловити свою позицію.
- Насамкінець хочеться повернутися до Вашої заяви і уточнити ще одну річ. З тих фотографій, які отримали ЗМІ сьогодні зранку, виглядало так, ніби ви пишете цю заяву під тиском. Це було подано як перемогу ВО «Свобода»: мовляв, ось Михайло Цимбалюк написав заяву про звільнення. На це справді треба так дивитися, чи якось по-іншому?
- Ну, я вам скажу, що час – найкращий лікар і суддя. І там буде розставлено з часом, чи це – ознака сили, чи ознака слабкості, чи ознака мудрості. Я не є войовничо налаштованою людиною, я завжди шукаю і вичерпую всі шляхи домовитися, тільки після того їду на кардинальні заходи.
Але я ніколи не дозволю топтатись по моїй особистості. Тому я зробив так, як зробив.
Фото ВО "Свобода"