Нацрада звернулась до Google через спроби РФ заблокувати контент каналу ATR
Через скарги Роскомнагляду YouTube вимагає від кримських журналістів видаляти свої сюжети
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення України звернулася листом до корпорації Google, аби унеможливити блокування внаслідок дій Росії щодо мовлення кримськотатарського телеканалу ATR в інтернеті. Про це повідомляє сайт регулятора.
Так, через скаргу Роскомнагляду телеканал отримав від платформи YouTube вимогу видалити з офіційного YouTube-каналу деякі передачі. У скарзі стверджується, що розміщені матеріали порушують російське законодавство про інформацію.
Натомість Нацрада у листі до Google наголошує, що мовлення українських каналів перебуває під юрисдикцією української держави, і єдиним регуляторним органом, який має право звертатися до третіх сторін щодо розміщеного ними контенту, є Національна рада з питань телебачення і радіомовлення України.
Також регулятор наголосив у листі до Google, що контент каналу ATR відповідає вимогам українського та європейського законодавства, тому правових підстав для блокування контенту телеканалу немає.
Нагадаємо, що юридичний департамент YouTube вимагає від кримських журналістів видалити сюжет про кримськотатарського політв’язня Емір-Усеїн Куку, який зняли у 2016 році. YouTube посилається на вимогу Роскомнагляду, який знайшов у сюжеті «екстремізм та тероризм».
Емір-Усеїн Куку під час анексії Криму був учасником проукраїнського мітингу у Сімферополі 26 лютого 2014 року. Коли почалися репресії щодо криських татар, Емір-Усеїн приєднався до Кримської контактної групи з прав людини, яка займається пошуками зниклих людей і юридичним захистом заарештованих.
20 квітня 2015, після того як Куку викрив намагання ФСБ завербувати його в якості таємного інформатора, він був схоплений людьми в камуфляжі без розпізнавальних знаків. 11 лютого 2016 в будинку Еміра-Усеїна Куку в Кореїзі відбувся обшук, а його самого затримала російська окупаційна влада півострова.
На правозахисника заведена кримінальна справа за фактом нібито участі в діяльності оголошеної в Росії терористичною організації «Хізб ут-Тахрір» (в Україні ця організація легальна). Адвокат Еміль Курбедінов та мати в'язня Муніра Абдураімова розповіли про нелюдські умови утримання в сімферопольському СІЗО: їжа, в якій плавають таргани та шкіра з шерстю; клопи і блохи, від яких «уся постільна білизна в крові», про недостачу ліжок у зв'язку із завантаженістю камер (сплять по черзі) і т. ін. Хворим не надають медичної допомоги, в результаті чого за ґратами фіксується не менше 10 смертей за рік. У грудні 2016 Еміра-Усеїна відправили на примусове проходження психіатричної експертизи, яка тривала близько місяця.
Протягом всього часу перебування в СІЗО йому немотивовано відмовлялося в побаченнях з рідними, а судові слухання проводилися в закритому режимі. На початку 2018 року Куку разом з іншими фігурантами «ялтинського Хізб ут-Тахріру» перевезли до Ростова-на-Дону для проведення «суду», який триває досі.