Незалежність України – шанс на еволюцію для Росії, - Збіґнєв Бжезінський
25 жовтня у Львові розпочала роботу міжнародна конференція «За нашу і вашу свободу: для нашого спільного майбутнього», присвячена демократичним змінам в країнах Центрально-Східної Європи за понад 20 років після падіння Берлінського муру. Її учасники – громадські і політичні лідери України, Білорусії, Росії, Грузії, Молдови, Вірменії, Азейбарджану, Польщі, Чехії, Словаччини, Литви та інших країн мають намір проаналізувати здобутки демократії в країнах за 20 років та дискутувати про сучасний стан та перспективи розвитку країн та регіону.
До початку роботи конференції Вацлав Гавел та Збіґнєв Бжезінський передали відеопривітання.
Вацлав Гавел звернувся до учасників конференції: "Окрім всього того, що знаємо і пам’ятатимемо, на що слід особливо звернути увагу через двадцять років після такої значної події? З-поміж значної кількості розмаїтих речей є одна, яку хотілося б особливо виділити. Мене не полишає відчуття, що світова цивілізація, побудована на ідеї неперервного розвитку, який заодно потребує всезростаючого споживання енергії, мимоволі привела багатьох політиків і сучасні європейські політичні інституції до провадження специфічних способів політики. Видається, що плинне постачання нафти чи природного газу стало важливішим, ніж людські свободи, людські права. Я впевнений, що політика, яка ставить економічні інтереси понад основними політичними вартостями, є не лише неморальною – вона є самовбивчою. Численні зустрічі та конференції, включно і з цією, які відбуваються для відзначення двадцятої річниці падіння Залізної завіси, повинні окремо виділити зазначений мною аспект з-поміж значної кількості ідей та думок. Мій життєвий досвід дає підстави стверджувати, що ми не повинні відступати перед злом. Поступившись злу, ми не призведемо до його зменшення, а радше поширимо і зміцнимо його".
Доктор Збіґнєв Бжезінський акцентував у своєму звернені на ролі України: "Я добре усвідомлюю, що незалежність у країнах Центрально-Східної Європи внесла найзначніший поділ у сучасній історії, водночас справдивши мрії мільйонів людей. Це правда і для української незалежності. Я завжди вважав, що Україна має право на свою незалежність. Це те, що обов’язково має статися і, коли це станеться, це означатиме кінець імперської системи, яка так багато років не давала українцям свободи. Я кажу це зараз із справжнім почуттям задоволення. Частково тому, що я почесний громадянин Львова (з дитинства пам’ятаю назву Lwów)".
За його словами, зараз ситуація зовсім інша. "Я бачу в незалежній демократичній Україні більш сприятливу майбутню перспективу також і для Росії. Я бачу Росію справді демократичною, з усвідомленням та у повазі до незалежності сусідніх держав та без бажання позбавити ці держави власної свободи, – сказав З.Бжезінський. - України як демократичної держави не лише у історичному, але й у геополітичному значенні є важливим компонентом подальшої еволюції Росії, яка може відігравати належну їй роль у співдружності націй як одна із провідних держав. Проте таку державу поважатимуть саме за її демократизм та за її прийняття плюралізму в політичній, культурній та національній сферах на теренах колишнього СРСР. І для цього Україні треба зберегти власну незалежність та боротися за неї, особливо зараз, коли незалежність України є у більшій небезпеці, аніж 20 років тому. Українцям потрібно це усвідомити та сприйняти. Саме з цього факту варто зробити висновки в Україні стосовно національної єдності, незалежності та вашого права бути частиною більшої Європи. Для того, щоб ці перспективи стали реальністю, дуже суттєвою є регіональна співпраця, і саме тому такою важливою є конференція, яка зосереджує свій погляд на питаннях спільного майбутнього, а також говорить про нашу та вашу свободу, і тому є важливим регіональним заходом у справі зміцнення безпеки щодо української незалежності".