Нова ціна на газ, найімовірніше, позначиться на населенні
Нова ціна на газ для України потребує перегляду внутрішніх параметрів Держбюджету-2008. Таку думку висловив сьогодні, 7 грудня, на брифінгу перший заступник Глави Секретаріату Президента України Олександр Шлапак. "Очевидно, доведеться міняти міжбюджетні відносини, оскільки в так званих дотаціях вирівнювання, субсидіях закладена ціна дещо нижча (160 доларів). Доведеться змінювати також цінові параметри для бюджетних організацій, оскільки вони споживають близько 1 млрд кубометрів газу, а він тепер буде дорожчим", - сказав він. Про це ZAXID.NET повідомила прес-служба Президента.
О.Шлапак нагадав, що Президент ще раз закликав уряд обміркувати збалансування фінансових і газових потоків на наступний рік. Йдеться про необхідність запропонувати певну конструкцію внутрішнього ринку, аби стало зрозуміло, яку ціну на газ матимуть промисловість, теплокомуненерго, населення тощо. Таким чином, зазначив О.Шлапак, можна буде побачити, "який вплив матиме така конструкція внутрішнього газового ринку на соціальні та макроекономічні параметри". "Різниця майже в 20 доларів від закладеної в проекті бюджету ціни на газ не є критичною, однак зачепить практично всі параметри бюджету", - відзначив перший заступник Глави Секретаріату.
Відповідаючи на запитання щодо реальності перегляду газових угод у бік зменшення ціни для України, О.Шлапак зауважив: якщо для цього є підстави, право керівника українського уряду - ставити це питання. "Якщо вдасться з російською стороною про щось домовитися і зробити ціну на газ дешевшою, думаю, вся Україна буде аплодувати такій домовленості. Хоча, як на мене, документи підписані - угоди важкі для України, але далеко не найгірші", - сказав О.Шлапак, нагадавши у цьому контексті про ціни на газ, які отримали інші держави. Що стосується років наступних, українська сторона має "палітру певних пропозицій, рішень, конструкцій, які треба обрахувати, після чого сідати за стіл переговорів".
За словами О.Шлапака, Україні треба звикнути до думки, що ціни на газ збільшуватимуться до загальносвітового рівня. "Розвиток світової економіки, в першу чергу європейської, випереджає на сьогодні розвиток енергетичних можливостей. Це означає, що енергоресурси будуть постійно в дефіциті, ціни на них, на превеликий жаль, в ближчий час зростатимуть і надалі", - сказав він.
"За будь-яких обставин розраховувати на те, що десь знайдеться власник ресурсу, який буде вибитим із загального процесу цінових параметрів, далі не доводиться. Отже, у нас є ще рік-два, щоб підготуватися з трохи меншою ціною, ніж у наших сусідів, до реального конкурентного середовища", - відзначив перший заступник Глави Секретаріату Президента.