Пам’ятник Шептицькому у Львові радять будувати «за фен-шуєм»

Культура13 грудня 20105242

Зараз пішла мода на фен-шуй, це чуже нам, але наші предки чітко знали, де можна ставити собор, де можна будувати, а де ні. На роздоріжжі нічого будувати не можна, – заявила 13 грудня під час прес-конференції у Львові архітектор Віра Балаж, коментуючи ідею встановити пам’ятник Митрополиту Андрею Шептицькому біля корпусу Національного університету «Львівська політехніка», що знаходиться навпроти Собору святого Юра.

«Я закінчила Львівський політехнічний інститут в 1958 році, багато років пропрацювала в якості архітектора, і вважаю, що маю право судити те, що відбувається у Львові… І архітектура, і монументальне мистецтво – це речі, які створюються авторами не тільки для самовираження, як дань моді, що ми маємо, на жаль, присутнє зараз. Ці твори мають працювати на пересічного громадянина, на загал, на населення Львова. Тут видумувати суперсучасні форми абсолютно недоцільно. Є у нас виставкові зали, де можна виставляти свої ідеї, які не завжди вписуються в естетику нашого старого міста. А ми маємо справу з проектом, який має стяти не одне десятиліття, радувати людей а не бути виразом чиєїсь примхи», – наголосила Віра Балаж.

Вона зазначила, що 1992 року вже було проведено конкурс на спорудження у Львові пам’ятника Андрею Шептицькому. Конкурс було завершо, було визначено призерів перших трьох місць.

«Перше місце було абсолютно прийнятне, та незрозуміло чому, хтось вирішив, що погляди на архітектуру змінились. Пройшло якихось 17-18 років, про яку моду можна в мистецтві говорити. Гляньте, скільки епох цілих ми маємо у Львові. І вони нам не є чужі, ми сприймаємо їх як витвори мистецтва», – сказала вона і додала, що при спорудженні такого пам’ятника має бути «відчуття міри, відчуття естетичного смаку».

Віра Балаж запевняє, що до проекту пам’ятника Митрополитові Шептицькому треба підійти скрупульозно.

«Велике значення для того, як пам’ятник буде сприйматися, має вдале місце його розміщення. Біля входу в церкву Юра ми маємо отой неоковирний радянський корпус політехнічного університету. Невже на фоні цього бідного фасаду варто ставити пам’ятник? Я категорично проти. Перед пам’ятником має бути простір, площа, а не стояти на роздоріжжі», – запевняє Віра Балаж.

Також вона наголосила, що оскільки Собор святого Юра знаходиться на охоронній території ЮНЕСКО, це теж накладає певні обмеження.

Вона зауважила також, що один з проектів пам’ятника пропонує облаштувати тунелі під дорогою біля Собору і наголошує, що це може спричинити зсуви гори, які могли б зашкодити Собору.

Вона вважає, що найбільш вдале місце для розташування пам’ятника – це сквер навпроти Собору святого Юра (біля корпусу №3 НУ «Львівська політехніка»).

«Щодо самої постаті, є різні бачення. Це деліктний момент. Той скульптор, Андрій Коверко (чиє бачення скульптури мають намір використати у пам’ятнику Митрополитові. – ZAXID.NET ) так собі уявив, але це камерний проект. А хтось буде втілювати уже в натуру його думку, це мовентон, тому що автор повинен бути від початку до кінця – хто запропонував, той і виконав в натурі», – сказала Віра Балаж.

Як інформував ZAXID.NET , ще немає рішення членів журі щодо Всеукраїнського відкритого конкурсу на кращу концептуальну ідею пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому у Львові. У журі кажуть, що жодна скульптура із поданих на конкурс не є достатньо доброю. Першого місця члени журі не визначили. Тому серед актуальних ідей – для майбутнього пам’ятника Митрополиту взяти за основу скульптуру Андрія Коверка, що знаходиться у Національному музеї у Львові ім. А.Шептицького.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 2

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Юрко 14 грудня 2010, 15:13

  пусть ставят в монастырских садах памятник, чтоб кто хочит тот и видел иво, а не для всех Львовян, для одних он герой, а для других нет, нефиг парки засорять

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Тарас 13 грудня 2010, 17:36

  Андрей Шептицкий благословил их, а также провел богослужение в честь победы "непобедимой немецкой армии" и фюрера. А 23 сентября 1941-го написал письмо Гитлеру: "Ваше превосходительство! Как глава УГКЦ я передаю Вашей Экселенции мои сердечные поздравления по поводу овладения столицей Украины - златоглавым городом на Днепре Киевом... Судьба нашего народа отныне отдана богом преимущественно в Ваши руки... Я буду молить бога о благословлении победы, которая станет гарантией длительного мира для Вашей Экселенции, германской армии и немецкой нации. С особым уважением Андрей граф Шептицкий, митрополит".

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук