Патріотизм - ресурс вичерпний, - експерт
Культурний ресурс міста є вичерпним. Саме відновлення творчого потенціалу відбувається виключно на рівні громадських ініціатив і на рівні ентузіастів. Цього для міста є недостатньо.
Про це 26 травня під час дискусії «Обличчя сучасного Львова: між культурою для хатнього вжитку та експортним варіантом. Механізми і способи функціонування культурного простору сучасного Львова проекту «ДНК міста» зазначив український громадський, політичний і культурний діяч, директор МКЦ «Дзиґа» Маркіян Іващишин.
Він зазначив, що культура в Львівській області виконує радше соціальну місію. «У місті (Львівській міській раді – ZAXID.NET ) є бачення, що культура є добрий механізм, який може бути добре застосований в туристичному розвитку міста. Мер міста і його радники, чиновники радше трактують, що одним з критеріїв того чи іншого проекту чи ініціативи є те, яким чином це вернеться в місто буквально живими грошима чи іміджем, чи засобом піару. І в цьому є одна велика небезпека, тому що культурне середовище Львова, як воно вибухнуло в 1990-му році, бо відбувся якийсь акумулятивний ефект, і постійно – це є експорт наших митців, мізків, загального потенціалу на зовні, переважно це стосується столиці, менше – Європи. І цей ресурс є вичерпним, і насправді саме відновлення творчого потенціалу відбувається виключно на рівні громадський ініціатив і на рівні ентузіастів. Цього є недостатньо. Сама культура, якщо зауважити є дуже молодіжна, поки не обтяжені дітьми, сім’єю, то це можна робити, але проходить три-чотири роки і та молода людина, яка була культрегером, вона починає думати, що їй робити. Вона або вилітає з культури, або перетворюється з нормального митця в якусь там поп-зірку, яку обслуговують телеканали», - зазначив Маркіян Іващишин.
«На жаль, в місті досі немає бачення як підтримувати ці відновлювальні речі. З однієї сторони маємо тиск медіа, які витворюють поп-культуру, основний тренд в українській культурі для її мешканців. Воно вже переходить на низ: батьки, якщо бачать своє дитя в культурі, то - в сфері шоу-бізнесу», - сказав директор «Дзиґи».
Також він зауважив, що такий суспільний і моральний принцип як патріотизм, також має вичерпний ресурс. «Ми здебільшого патріоти міста. Патріотизм - теж ресурс вичерпний, тому що патріотизм може набувати таких непривабливих ознак, які зараз відбуваються в Галичині. Це також культурна проблема. Раптом у нас сіль забрала одна політична сила під себе, створила монополію на патріотизм. І цей патріотизм з культурної точки зору – дуже непривабливий», - додав М.Іващишин.
«На місцевому рівні фінансові й організаційні ресурси є недостатні, і це стосується не тільки культури, це стосується й ремонту доріг і будь-чого, будь-якого питання, і це є вертикаль, яка збудована від столиці до низу. Ми можемо мати у місці менші прецеденти: коли один скрипаль, який має більш-менш однаковий рівень фаховий, однакове визнання в світі, на ринку, він в муніципальному оркестрі буде мати зарплату 1500 грн, в обласній філармонії – 3500, в оперному – 15 тисяч. Факти про те, що не найкращий наш оркестр якраз знаходиться в оперному, але найбільш такі хвацькі хлопці там грають. Це є система, яка існує. Це найбільше руйнує середовище у місті. Щодо можливої співпраці з місцевими органами влади. Є певні ресурси, якими можна користати. Єдине, що ці ресурси є мізерні, що радше сварять середовище, ніж об’єднують його», - зазначив культурний діяч.
Проект "ДНК міста" - цикл дискусій, метою яких є створення умов для максимально активної участі жителів у розбудові культурної політики свого міста та прийняття політичних рішень, використовуючи інноваційні методи залучення громадян.
Задачею проекту "ДНК Міста" є вирішення двох основних проблем, присутніх в багатьох містах Польщі та України. Перша з них стосується низького рівня участі громадян. Друга проблема обумовлена тим, що діяльність культурної політики влади не бере до уваги реальні потреби людей, що цікавляться культурою. Відсутність належних механізмів співпраці громадян з органами влади заважає останнім правильно діагностувати потреби своєї спільноти. Зокрема, це відбувається і тому, що громадяни не знають, як представити ці потреби владі.
Така проблематика полягає в неефективному управлінні установ і недостатньому фінансуванні культурних заходів.