«Підводні камені» виборчого процесу
Львівські політологи пояснюють особливості цьогорічних місцевих виборів
Вибори до місцевих рад вже у неділю, 25 жовтня, а чимала частина виборців досі намагається втямити, що змінилося із новим законом. Тим паче, що на етапі підготовки виборів змін практично немає.
Напередодні минув термін, коли можна було перевірити свої дані у списках виборців.
«Тепер виборці мають можливість і право звернутись до суду не пізніше, ніж за два дні до дня голосування щодо уточнення списків виборців», – зазначив начальник обласного відділу адміністрування держреєстру виборців Федір Алєйніков.
Проте найбільше несподіванок чекає виборців вже після підрахунку голосів.
«Вже коли ми отримаємо підрахунок голосів, виборці можуть бути розчарованими через те, що їм багато хто говорить, що це є мажоритарна система чи система з мажоритарними ознаками, але вона такою не є. Ті прізвища кандидатів, які будуть в бюлетенях, вони є суто формальними і можуть не відобразитись в кінцевому результаті», – розповів аналітик ГМ «ОПОРА» Олександр Неберикут.
Політолог Оксана Дащаківська додала: «Адже кандидат, який очевидно міг набрати в себе на окрузі найбільшу кількість голосів, може не пройти до ради місцевої відповідного рівня лише тому, що партія не подолала 5% виборчого бар’єру».
Відтак виборцеві зараз важливо розуміти, що він голосує за партію, а не за кандидата. Через рейтинги партії може скластися і так, що якийсь округ залишиться без лідера, а інший матиме їх аж кілька. Це також залежить від того, чи подолала партія, яку представляє кандидат, 5% бар’єр. По-іншому сформований і список в бюлетені.
«Просто раніше писалась партія і в партії писалось 5 прізвищ. Тепер буде писатись партія, буде писатись той, хто перший в партії йде, а потім буде ще одне прізвище того, хто від партії закріплений за цим округом», – розповів експерт з виборчого права ЛОГО «КВУ» Орест Данчевський.
Також українці, які в неділю підуть на вибори, можуть мати недостатньо інформації про кандидатів, адже ті не зобов’язані презентувати своїх передвиборчих програм.
«Змінилося багато і для самих кандидатів. Якщо відбудеться конституційна реформа, то термін повноважень цих кандидатів буде 2 роки, а багато з них орієнтується все-таки на 5, на класичний термін повноважень», – додав Олександр Неберикут.
У виборі ж міських голів цілком ймовірний другий тур виборів. Також цього разу не діятимуть жодні відкріпні документи – голосувати можна лише за місцем прописки. Експерти прогнозують – явка на дільницях навряд чи буде високою, в межах 50%.