Після дій Росії в Грузії гарантій територіальної цілісності України нема, - експерт
«Щоб обговорювати спільне з Росією євроатлантичного бачення, потрібно подивитися, яке сама Росія має бачення євроатлантичної політики. Росія має бачення ізолятивне. Вона має надзвичайно тісні стосунки практично з усіма країнами НАТО, але категорично проти входження НАТО в зону впливу Росії, куди безумовно належить Україна», – повідомив 26 жовтня під час панелі «Росія та Центрально-Східна Європа: пошук спільного євроатлантичного бачення» міжнародної конференції «За нашу і вашу свободу! За наше і ваше майбутнє!» голова наглядової ради «Фундації суспільність», екс-заступник прем’єр-міністра з питань євроінтеграції Олег Рибачук.
«Президент Росії Медвєдєв торік в Берліні запропонував створити нове бачення зони безпеки. Він заявив, що НАТО виконало свою місію, і зараз НАТО не відповідає реаліям, мовляв холодна війна закінчилася, і потрібно нову концепцію безпеки. Він запропонував, щоб Росія була рівноправним, але не ключовим гравцем», – наголосив Олег Рибачук.
О.Рибачук повідомив: «Я нещодавно повернувся з великої міжнародної конференції, де це питання обговорювалося на рівні міністрів закордонних справ, прем’єрів, віце-прем’єрів європейських країн. Представник Німеччини виклав таку позицію: «Будь-яка ініціатива, яка виходить від Росії, має право на розгляд». Німеччина сприймає цю ініціативу серйозно. На питання, чи було щось у розвиток цієї пропозиції від президента Медвєдєва, відповідь була «ні». Я питав це у Лондоні, Парижі, Нідерландах. Російська пропозиція не має наповнення. Але вона лежить на столі».
Фахівець додав: «Треба запитати, а як Україні поставитися до ініціативи Медвєдєва. Я б погодився з німцями, що Росії потрібно дати шанс. Насправді Росія своїми діями у Грузії поставила жирний хрест на хельсінких угодах про недоторканість кордонів, таким чином порушила базові угоди, що регулювали післявоєнну історію Європи. Таким чином зараз в Європі ми, українці, відчуваємо вакуум безпеки. Якщо вже безкарно порушуються кордони, то про які інші гарантії безпеки ми можемо говорити. Україні, яка поки що єдина у світі відмовилася від ядерного статусу, її гарант безпеки загрожує їй ж територіальній цілісності. Це вимагає від України дуже активної позиції. Зробити щось на зразок Хельсінські угоди-2, щоб Росія підтвердила базові принципи, недоторканість територіальної цілісності і недоторканість кордонів, - для українців така ситуація була б вигідною. Я досить скептично ставлюся до можливості реалізації такого сценарію, але все-таки підтримую спроби зокрема Німеччини у такому контексті розглянути ініціативу Медвєдєва».