Президент Чехії заявив про визнання окупованого Криму частиною Росії, – ЗМІ
Голова держави також запросив на свій урочистий прийом представників проросійської кримськотатарської організації
Президент Чехії Мілош Земан запросив на урочистий прийом у Празькому граді представників невеликої кримськотатарської організації, лояльної до окупаційної російської влади, заявивши про визнання Криму частиною Росії. Про це повідомила «Європейська правда» з посиланням на чеський сайт Denik N.
Представниця лояльної до Кремля організації «Къырым бирлиги» Таміла Німетуллаєва відвідала 28 жовтня урочисті збори у президентському палаці з нагоди 101-ї річниці утворення Чехословаччини. Ця організація, як зазначає видання, відіграє важливу роль у пропагандистських ЗМІ РФ, висловлюючи підтримку Москві на противагу Меджлісу кримськотатарського народу. Водночас вона не визнана у ЄС.
«ЄС та його лідери ніколи не зустрічалися з цими псевдопредставниками кримських татар і не мали стосунків з ними. Для ЄС законними представниками є представники меджлісу та ряду інших кримських організацій, які зараз діють або представлені в Україні», – розповів колишній прес-аташе представництва ЄС в Україні Давід Стулік.
Організація негайно використала свою участь в урочистих заходах у президента Чехії. «Президент Чехії Мілош Земан – європейський політик, який визнав Республіку Крим частиною Російської Федерації. Чеська Республіка – дружня нашій країні держава. «Къырым бирлиги» дуже цінує, що наша діяльність була помічена на міжнародному рівні. Ми дякуємо за щорічні запрошення на День Народження Чеської Республіки» – йдеться у повідомленні організації у Facebook, де додані також фотографії з заходу, зокрема, світлина Німетуллаєвої з прем’єром Чехії Андреєм Бабішем.
У президента Чехії після неодноразових запитів не змогли пояснити, чому представників саме цієї організації запросили на святкування. Водночас речник президента Їржі Овчачек не став заперечувати твердження про те, що Земан визнав Крим частиною Росії. «Люди мають різні думки. Я пережив 1980-ті, коли нас змушували мати одну думку. Я не хочу цього часу назад», – сказав Овчачек.
Міністр закордонних справ Томаш Петршичек виступив проти запрошення прокремлівських активістів: «Особисто я, наприклад, не запрошував би таких осіб на офіційний захід, який організовує міністерство закордонних справ». Він додав, що у питанні запрошень на прийом у президентський палац, зазвичай консультації з зовнішньополітичним відомством не ведуться.
Чеські ЗМІ також з'ясували, що запрошення на захід у президента Чехії прокремлівській організації вдалося отримати через русинських активістів.
Посольство України в Празі висловило протест через запрошення прокремлівських активістів і повідомило, що те, що трапилося, є спробою перешкодити розвитку українсько-чеських відносин.
Водночас ніяких офіційних заяв про таке визнання ні Земан, ні його прес-секретар не робили.
До слова, в жовтні 2017-го у Страсбурзі під час звернення до депутатів Парламентської асамблеї Ради Європи президент Чеської Республіки Мілош Земан заявив, що вважає втрату Україною Криму «завершеною справою» та пропонує владнати ситуацію за допомогою виплат Україні.
Згодом тодішній прем’єр-міністр Чехії Богуслав Соботка повідомив, що висловлювання його президента не відповідають зовнішній політиці чеського уряду.