Розкрито імена найбагатших власників офшорних рахунків
Британське видання The Guardian в кількох статтях опублікувало витяги з розслідування Міжнародного консорціуму розслідувальної журналістики, який планує викласти в Інтернет інформацію про понад 100 тисяч власників банківських рахунків в офшорних зонах.
CIJ проводив розслідування 15 місяців і виявив: умови в офшорах, "мабуть, дозволяють процвітати аферам, ухиленню від податків і політичній корупції". Борці з корупцією заявляють: за секретність офшорів розплачуються звичайні громадяни, для яких підвищуються податки, щоб заповнити нестачу зборів. А анонімність - перешкода відстеження грошових потоків.
Перша стаття називається "Витік інформації: розкрилися таємниці багатіїв, що ховають гроші в офшорах". "Вперше оприлюднено дані про особи тисяч власників "анонімного багатства" - людей із різних країн світу", - повідомляє журналіст Девід Лі. За його словами, у список входять "від президентів до плутократів", від дочки філіппінського диктатора Маркоса до "британського мільйонера, якого звинувачують у приховуванні активів від колишньої дружини".
Мова йде про 2 млн електронних листів та інших документів, що походять переважно з офшору Британські Віргінські острови (BVI). "Витік потенційно може спровокувати всесвітній "землетрус" у процвітаючій індустрії офшорів", - вважає автор. За оцінкою колишнього старшого економіста McKinsey, у податкових притулках може бути приховано до 32 трильйонів доларів.
Газета виявила у списку ім'я Ахіллеаса Каллакіса, який через фальшиві фірми, зареєстровані на BVI, позичив у британських та ірландських банків рекордну суму - 750 млн фунтів. Але є також чиновники і заможні родини з Канади, США, Індії, Пакистану, Індонезії, Ірану, Китаю, Таїланду і колишніх комуністичних режимів.
У статті під назвою "Профілі провідних власників секретних рахунків", підготовленій Девідом Лі, газета публікує 8 "портретів".
У списку згадані Баяртсогт Сангаджав (Монголія), міністр фінансів, а нині віце-спікер парламенту, Тоні Мерчант (Канада) ("колоритний юрист, екс-політик, чоловік сенатора Мерчант"), Жан-Жак Ожьє (Франція), скарбник виборчої кампанії Франсуа Олланда, Деніз Річ (екс-дружина скандально відомого нафтового трейдера Марка Річа, помилуваного президентом Клінтоном), іспанська баронеса Кармен Тіссен-Борнеміса, а також Марія-Імельда Маркос Маноток, губернатор з Філіппін, дочка екс-президента.
У список також потрапила дружина Ігоря Шувалова, бізнесмена і політика, близького до російського президента Володимира Путіна, першого віце-прем'єра з 2008 року. За даними видання, їй належить низка офшорних компаній на Британських Віргінських островах.
Ще один витяг стосується президента Азербайджану. "Президент Ільхам Алієв і сім'я. Офшорні компанії: Arbor Investments; LaBelleza Holdings; Harvard Management; Rosamund International. Три організації на BVI, зареєстровані в 2008 році на імена дочок президента Арзу і Лейли. В якості директора числиться багатий місцевий бізнесмен Хассан Гозал. Його будівельна компанія виграла великі контракти в Азербайджані. Інша компанія на BVI, створена у 2003 році, згадує президента і його дружину Мехрібан як власників. Коментарі: особи, яких це стосується, утримуються від коментарів".
Стаття Джерарда Райла, організація якого розкопала все це, називається "Разючий спектр людей, які користуються офшорними схованками. Автор - директор ICIJ ("незалежної мережі репортерів, що базується у Вашингтоні", називає її газета).
Райл наводить приклади: серед власників офшорних фірм виявилися "американські стоматологи, сільський середній клас Греції, аферисти з Уолл-стріт, східноєвропейські та індонезійські мільярдери, російські посадовці, міжнародні торговці зброєю, а також компанія, яку підозрюють у тому, що вона є прикриттям для іранської ядерної програми".
І, нарешті, стаття про одного з фігурантів списку - "Девелопер, що сидить у в'язниці, під час розлучення ховав активи в офшорній мережі". "Як стверджує ICIJ у своїй доповіді, Скот Янг, партнер російського олігарха Бориса Березовського, вибудував таємну мережу офшорних компаній, щоб зберігати свої активи під час шлюборозлучного процесу - битви за багато мільйонів фунтів", - пишуть журналісти Дункан Кемпбелл і Крейг Шоу.