Скандальне засідання Львівської обласної ТВК
Інші блоги автора
- Сусід на сході 21 вер, 22:13
- Новий уряд Польщі із старими проблема відносин з Україною 14 груд 2023, 10:43
- Від асиметрії пам'ятей до асиметрії двосторонніх відносин, або Після нас хоч «потоп» 30 лист 2023, 11:59
Виборча комісія не зуміла прийняти жодного рішення і продовжує блокувати заміщення ще трьох «підвішаних» депутатських мандатів до Львівської обласної ради. Мова йде про саботування набуття депутатських повноважень, який триває з липня 2022 року через бездіяльність виборчої комісії.
Вчора відбулась повторна спроба провести засідання Львівської обласної територіальної виборчої комісії на вимогу Центральної виборчої комісії, після того як 21 листопада перша спроба виявилась безуспішною через відсутність кворуму, оскільки на засідання прийшло лише 7 з 18 членів комісії.
15 листопада ЦВК на підстави скарги «Європейської Солідарності» визнала «протиправною та такою, що порушує виборчі права громадян, бездіяльність Львівської обласної територіальної виборчої комісії» і зобов’язала «не пізніше 29 листопада 2023 року вирішити питання щодо визнання обраним депутатом Львівської обласної ради» Миколи Фрея замість Михайла Дзюдзя щодо якого було прийнято обвинувачувальний вирок Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 21 квітня 2023 року. Водночас незважаючи на цю постанову ЦВК вона є не більше ніж декларативною, оскільки жодних санкцій щодо Львівської обласної ТВК так і не були застосовані, зокрема щодо припинення повноважень окремих членів виборчої комісії через систематичне невиконання ними своїх обов’язків або усього чинного її складу через бездіяльність та саботаж, який триває більше року.
Нагадаю, що ЦВК раніше, 4 жовтня 2023 року також приймала рішення у справі бездіяльності даної ТВК на підставі двох скарг Української галицької партії, але тоді вона обмежилась ще більш беззубим формулюванням про «необхідності нормалізації роботи цієї територіальної виборчої комісії, приведення її діяльності у повну відповідність із вимогами законодавства України про вибори». Можна констатувати щонайменше млявість та безініціативність ЦВК як комісії вищого рівня у ситуації, де вона має достатньо правових підстав та інструментів для вирішення проблеми, проте не має політичної волі прийняти адекватних до ситуації рішень.
23 листопада на чергове засідання Львівської обласної ТВК прийшло 13 з 18 членів комісії. Наявність кворуму дозволило його відкрити. Воно розпочалось із складанням присяги трьома новими членами комісії, оскільки ЦВК прийняли рішення про заміну на підставі подань політичних партій. Після складання повноважень попереднім головою комісії Миколою Городечник новим головою став інший представник ВО «Батьківщина» Володимир Фірман, який до цього був членом цієї ж ТВК. Крім цього відбулась заміна двох інших членів комісії.
У порядку денному були вже звичні три проміжні питання для заміщення трьох депутатських мандатів до Львівської обласної ради - про визнання обраними депутатами наступних по списку «Європейської Солідарності» кандидатів Миколи Фрея (замість Михайла Дзюдзя, повноваження якого припинені автоматично на підставі обвинувачувального вироку суду у жовтні 2022 року) та Олега Іваша (замість Володимира Квурта у зв’язку із смертю у грудні 2022 року), а також Мирослава Карпінського по списку партії «Голос» замість Іванни Герус, яка у лютому 2023 році написала заяву про дострокове складання депутатського мандату.
Кандидат у депутати Олег Іваш. Фото Тараса Радя
Таким чином, станом на сьогодні, у Львівській обласній раді наразі залишається три «підвішані» депутатські мандати, заміщення яких блокується виборчою комісією. Хоча ще у вересні 2023 року їх було шість, що є свідченням часткових хоч і дуже повільних, проте позитивних змін, завдяки оскарженням бездіяльності до ЦВК і до суду. 2 жовтня 2023 року виборча комісія врешті прийняла кінцеве рішення про реєстрацію депутатом Назарія Островського (УГП), а також 30 жовтня – рішення про реєстрацію депутатами Ярослава Гасяка («ЄС») та о. Миколи Біляка («ЄС»). А 14 листопада усі троє склали присягу депутатів Львівської обласної ради. Водночас на підході два нові депутатські мандати, які найближчим часом можуть бути вакантними у зв’язку із написанням 26 жовтня Ольгою Березюк («ЄС») заяви про складання мандату за станом здоров’я, а 19 листопада заяву також написала Ірина Кравець (УГП). Крім цього нагадаю, що другий рік поспіль триває судове оскарженнях у судах рішення Української галицької партії про відкликання депутатських мандатів членів своєї фракції в обласній раді Тараса Чолія, Івана Щурка, Марії Кульчицько-Волчко та Віталія Андрейка.
Коли після складання присяг нових членів комісія перейшли до розгляду питань порядку денного то вже звично виявилось, що для прийняття жодного з них не вистарчає голосів. Для прийняття проміжного рішення про визнання обраними депутатами Львівської обласної ради Мирослава Карпінського, Олега Іваша і Миколи Фрея було необхідно не менше 10 голосів «за», тоді як за результатами голосування за кожного з них проголосувало лише по вісім членів комісії. Водночас при усіх трьох голосуваннях одній ті ж п’ять членів комісій «утримались» від голосування, не пояснивши причину чому вони не голосують за законні рішення. Серед них Іван Іськів («Слуга народу»), Єлизавета Плат («ОПЗЖ»), Олег Шпак («Народно-демократична партія»), Андрій Захарчук («За майбутнє») і Роксолана Мельник («Партія місцевих громад»).
Варто окремо звернути увагу, що у випаду Олега Іваша не допомогли та жодним чином не вплинули на ТВК ні постанова ЦВК від 15 листопада 2023 року, ні рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року (позовна заява була подана 6 жовтня 2023), які зобов’язали виборчу комісію визнати його обраним депутатом.
Таким чином Львівська обласна ТВК провалила голосування за усі три питання про заміщення депутатських мандатів, хоча позитивне голосування за них ще не дає можливості цим кандидатам набути депутатських повноважень, оскільки для цього необхідно прийняття кінцевого рішення – про їх реєстрацію депутатами Львівської обласної ради.
У результаті засідання виборчої комісії завершилось скандалом. Член комісії Ірина Гаврилів («Партія захисників України») виступила з дуже емоційною промовою, під час якої апелювала до совісті п'яти членів комісії, які відмовились голосувати за законне рішення комісії (без пояснення причини чому вони їх не підтримують), у той час як українські військові захищають Україну в окопах.
Попри те, що це були слушні претензії і критика на адресу частини виборчої комісії, яка координовано саботує прийняття рішень, цей виступ варто також розглядати з погляду стратегії «Європейської Солідарності» використати усі наявні можливості для примушування «Слуги народу» та Львівської обласної військової адміністрації змінити своє рішення і розблокувати процес заміщення їхніх депутатів.
Після провального голосування голова ТВК закрив засідання, проте було запропоновано через десять хвилин провести ще одне засідання, під час якого спробувати повторно розглянути ті ж самі питання порядку денного. Проте після перерви вже не було кворуму - не повернулось четверо членів комісії. Через відсутність кворуму, оскільки залишилось 9 осіб, друге засідання не відбулось.
Наступне засідання Львівської обласної ТВК має відбутись не пізніше 29 листопада, оскільки виборча комісія зобов'язана згідно з вимогою ЦВК прийняти рішення за визнання обраним щонайменше Миколи Фрея. Попередньо відомо, що воно відбудеться у наступний вівторок, 28 листопада. А чи відбудеться, чи буде наявний кворум і чи ТВК зуміє прийняти якісь рішення скоро дізнаємось.
Далі буде ...