Суд позбавив російську мову статусу регіональної у Дніпропетровській області
Дніпропетровський окружний адміністративний суд скасував рішення Дніпропетровської обласної ради від 2012 року про визнання російської мови регіональною на території області. Відповідне рішення було ухвалено ще 13 серпня. Воно набуде законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи.
«Визнати протиправним і нечинним з 28.02.2018 року рішення Дніпропетровської обласної ради “Про підтримку мовної політики в Україні” №333-14/VІ від 17.08.2012 року», – йдеться в ухвалі суду.
До скасування регіонального статусу російської мови на Дніпропетровщині причетний львівський активіст Святослав Літинський. Він повідомив, що вже три роки намагався скасувати цей статус, звертаючись до Дніпропетровської облдержадміністрації і прокуратури.
«Майже три роки я звертався спершу до Дніпропетровської ОДА, а згодом до прокуратури щодо необхідності скасування регіональної мови. В своїй останній відповіді прокуратура надала мені підтвердження скерування позову в суд. І ось сьогодні чудова новина – суд скасував статус російської мови у Дніпропетровській області», – повідомив Літинський у середу, 25 серпня.
Закон України про засади державної мовної політики, відомий також як мовний закон Ківалова-Колесніченка за прізвищами його авторів – «регіоналів» Сергія Ківалова і Вадима Колесніченка, який дозволяв надавати російській мові статус регіональної (що практично прирівнювало її до державної), було визнано неконституційним ще на початку 2018 року. Однак низка обласних і районних рад не скасовували своїх рішень, що змушувало скасовувати їх через суди. Таким методом діяв львівський активіст Святослав Літинський, який скасував у судах регіональний статус російської мови у низці регіонів.