«Свобода» регіональному розвитку, або ж старт передвиборчої кампанії

БлогиОлександр Софій , 4 жовтня 2018 297 1
Олександр Софій
Керівник аналітичної групи ГО «Європейський діалог»

На сайті Львівської обласної ради з’явився проект рішення 1182-ПР від 28.09.2018 «Про інформацію щодо особливостей реалізації проектів місцевого розвитку (мікропроектів) за 2016 – 2018 роки» за авторством депутатів обласної ради А.Тягнибок, М.Ковалів.

Це чудово, що «Програма проведення обласного конкурсу проектів місцевого розвитку у Львівській області на 2017 – 2020 роки» (далі – програма) привертає увагу широкої громадськості і свідомі громадяни мають можливість внести свої пропозиції щодо її покращення.

Не зовсім чудово, що це робиться депутатами, які одразу подають свої пропозиції на комісію обласної ради без попередньої експертизи. Ну, принаймі такий алгоритм я бачив в «Карті проходження законопроектів України»:

  • Пояснювальна записка з обгрунтуванням необхідності прийняття законопроекту
  • Текст законопроекту
  • Порівняльна таблиця існуючого закону та пропонованих змін до нього
  • Висновок Головного науково-експертного управління

Із цих документів на сайті наявні лише «Пояснювальна записка» та «Текст» в дуже лаконічному вигляді. Спробую зробити їх короткий аналіз.

Пояснювальна записка: «…враховуючи звернення територіальних громад області щодо вжиття заходів для забезпечення об’єктивного оцінювання проектів місцевого розвитку». Коротко і не дуже обрунтовано – «враховуючи звернення територіальних громад». Маємо допустити наявність таких офіційних звернень від громад. Отже, проблема на думку авторів - необ’єктивне оцінювання проектів.

Для довідки. Оцінку кожної заявки в Програмі здійснюють три експерти, праця яких оплачується (у відомій Програмі Україна-Польща-Білорусь 2014-2020 заявку вартістю до 2,5 млн. евро оцінюють лише два експерти). Результати оцінки усереднюються, а проекти рейтингуються. При цьому Конкурсна рада жодним чином не може змінити рейтинг, який до того ж є публічним. Окрім того щороку спеціальна комісія публічно відбирає експертів, переможці підписують декларацію про конфлікт інтересів. Експерти оцінюють заявки на основі шкали показників, які розроблялись з врахуванням показників міжнародних і національних конкурсів і якими сьогодні послуговується ряд інших областей при проведенні подібних конкурсів.

Так що відносно «необ’єктивного оцінювання» - це цікава думка, не більше. Однак, повернемось до наших документів і проаналізуємо, що саме пропонується змінити.

Текст змін.

  • «Напрацювати проект типової територіальної Програми проведення конкурсу проектів місцевого розвитку» та «Рекомендувати місцевим радам районів, міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад ухвалити відповідні територіальні Програми з урахуванням місцевих пріоритетів, особливостей соціально-економічного розвитку окремих територій та індексу податкоспроможності». Тобто, пропонується взагалі ліквідувати Програму, а замість неї рекомендувати (!) місцевим радам ввести територіальні Програми (по кількості районів, міст обласного значення і ОТГ) на основі типової форми і змісту.
  • «Передбачити у 2019 році в обласному бюджеті Львівської області статтю видатків «Субвенція з обласного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів місцевого розвитку територіальних громад» і розробити формулу розподілу коштів місцевим бюджетам згідно з цією субвенцією». Тобто, пропонується поділити кошти обласного бюджету ліквідованої Програми і передати ці кошти за формульним розрахунком на місця для проведення місцевих конкурсів. Цікаво, скільки за таким принципом дійде коштів до Волицької ОТГ чисельністю 3,6 тис. осіб і міста Львів -758,7 тис. осіб?
  • «Звернутися до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо передбачення у 2019 році трансферту з державного бюджету обласному бюджетові на реалізацію проектів місцевого розвитку у Львівській області за рахунок коштів субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, Державного фонду регіонального розвитку та Програми підтримки секторальної політики». Тобто, поділили і роздали на місця обласний бюджет, тепер за такою ж схемою розподілимо державні кошти. Раз децентралізація – то децентралізація! Автори підзабули, що і ДФРР, і Програма підтримки секторальної політики регулюються відповідними законами України і низкою нормативних документів, які жорстко регламентують порядок проведення національних конкурсів. Крім того, Програма підтримки секторальної політики виконується в рамках Угоди про фінансування (Контракт на реформу сектору) між ЄС та Україною. Тому змінювати правила гри для Львівщини ніхто не буде.

Висновок

Проблема на думку авторів полягала лише в «об’єктивності оцінювання проектів». В кінцевому результаті запропоновано змінити правила гри для державних програм і ліквідувати Програму проведення обласного конкурсу проектів, яка за 8 років свого існування випрацювала механізми і процедури реалізації, здобула довіру громад і є лідером в Україні серед подібних програм

Рекомендація

На подальше авторам подібних пропозицій виносити їх для експертного та публічного обговорення перед поданням до обласної ради.

Післямова

Свідомо не коментував розширено пункти «Проекту рішення 1182-ПР» - це займе багато часу. Однак готовий зустрітись з авторами для конструктивного обговорення змін до Програми із залученням відповідних фахівців. Користуючись нагодою ще раз подаю для обговорення можливі зміни до Програми, які 14 вересня 2018 року підготував «Європейський діалог».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук