Музей техніки в мініатюрі зібрав у своїй квартирі мешканець Трускавця Ярослав Вереткою. Чоловік працює машиністом електропоїзда, а з 5 років збирає і сам майструє залізниці та кораблі. Модельки не відрізнити від дорогих колекційних, хоча виготовлені вони з підручних матеріалів і навіть сміття.
«У мене є будиночки, зібрані з оригінальних німецьких деталей, яким вже більше 40 років. Але більша частина деталей саморобні. У роботу йшла фанера, пластмаса, органічне скло, картон, а далі - краса. Якщо робити пейзаж, наприклад, дерева, це робилося із губки, тирси, сушеної трави і навіть горіхової шкаралупи. Локомотиви з картону зроблені», - розповідає колекціонер.
Перший потяг у конструктора з'явився, коли йому було всього 5 років. Зараз колекція займає окрему кімнату, але щоб розкласти весь макет не вистачить і усієї квартири. Залізниця має 50 метрів колії, три рівні, мости, тунелі та депо. Будиночки освітлюються, переїзди закриваються, а поїзди реагують на дорожні знаки.
За своє життя, Вередко зібрав майже 200 потягів, 500 автомобілів, авіатехніку та кораблі. Потяги дарував, але не продавав. Навіть, коли запропонували автомобіль "Волгу" - не спокусився.
«Пропонували машину на обмін, щоб встановити макет залізниці. Ну, на ті часи, якщо брати, то було пару тисяч рублів. Але, я можу сказати тільки одне, якщо за своє життя хоч одного чогось навчив корисного, що він не пішов десь, як зараз молодь ходить, то я прожив не дарма», - наголосив чоловік.
Вже кілька років пан Ярослав майже не конструює – занадто важко. Зате виховав учня, який продовжує його справу, але сучасними технологіями.
«Локомотив робиться з оргскла. У мене є станок з числовим програмним управлінням, який вирізає мені стінки кузова. Далі, я вже ці стінки з'єдную, потім роблю дах зі скла і дрібні деталі», - розповідає Юрій Ковальчук.
На один локомотив йде майже два місяці.
Таких фахівців, як Юрій Ковальчук - одиниці, тому замовлення хлопець отримує зі всього світу.
«От недавно буквально, отримав замовлення аж з Великобританії. Сам здивувався, – каже майстер. – Стендовий варіант локомотива може коштувати 600-650 доларів, залежно від складності моделі. Якщо повністю робоча модель, то вона буде коштувати від 700 доларів і вище».