До теми
Сьогодні, 27 січня, в Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького відкрилася виставка творів Якова Гніздовського зі збірок Національного музею у Львові, Національного художнього музею України, Борщівського обласного краєзнавчого музею та приватних колекцій з нагоди 100-річчя від дня народження видатного українсько-американського маляра і графіка Якова Гніздовського.
В рамках заходів з нагоди святкування 100-річчя від дня народження художника о 12.00 також відбудеться спільна молитва на вшанування пам’яті Якова Гніздовського та покладання квітів на могилі художника на Личаківському цвинтарі.
Яків Гніздовський, видатний український графік, народився 27 січня 1915 року у с. Пилипче на Тернопільщині.
З 1933 навчався у Львівській духовній семінарії, а з 1938 - у Варшавській академії мистецтв. Стипендію на навчання у Варшаві художнику надав Андрей Шептицький.
Через початок Другої світової війни з 1939 навчався в Загребській академії мистецтв (Хорватія). Виїхавши із Заґреба в 1944, опинився в таборі для переміщених осіб поблизу Мюнхена, де пробув до 1949. Після звільненя переїхав до США. Помер 8 листопада 1985 року у Нью-Йорку. 5 листопада 2005 року відбулося перепоховання урни з його прахом на Личаківському цвинтарі у Львові.
Цікаво, що збереглася фотографія Якова Гніздовського, зроблена після закінчення ним семінарії біля могили Івана Франка у Львові. На ній майбутній художник дивиться саме на те місце на Личаківському цвинтарі, де нині є його могила.
Пітер Вік, куратор відділу графіки бібліотеки Гарвардського університету, свого часу писав: “Ксилографія Якова Гніздовського є одним із найбагатших і найоригінальніших здійснень в американському графічному мистецтві за останні тридцять років”.
Спадщина Гніздовського складає сотні картин, а так само більш ніж 300 гравюр (ксилографії, офорти та ліногравюри). У свій час дві його картини - «Зимовий пейзаж» і «Соняшник» прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді в Білому домі. Твори Гніздовського зберігаються у приватних збірках та музеях, зокрема в бібліотеці Конгресу, Бостонському музеї, Філадельфійському музеї, Університеті Делавер, Університеті Вашингтона, Батлер Інституті, фундації Вудварда, збірці Нельсона Рокфеллера (у США), а також у музеях Японії.
В 1990 році вдова художника Стефанія Гніздовська передала в дарунок музеям у Києві, Львові й Тернополі ряд його робіт, пізніше роботи художника були подаровані музеям в Івано-Франківську й Чернівцях. Кілька ориґіналів його графічних робіт зберігаються в Борщівському краєзнавчому музеї. У 2005 році вдова художника передала в дарунок Львівському національному музею погруддя Якова Гніздовського роботи Лео Мола. Тоді ж у НМЛ відбулася велика ретроспективна виставка художника.