У Львові запустили механізм єдиного в Україні годинника-картини із рухомими фігурами
Його створив французький годинникар у XIX ст.
У Львові реставрували унікальний годинник-картину. Його створив у середині 19 століття французький майстер-годинникар.
Французький годинникар П'єр Марті у 1854 році зробив об'ємну картину і вмонтував у неї годинник та механізм, аби корабель, вода, люди, млин почали рухатися на фоні альпійського краєвиду Швейцарії.
Уже несправним він потрапив до Львова.
«Годинник до нас потрапив ще у часи формування Львівського промислового музею у 1874 році. І його брали як експонат, який має у собі скоріше історичну складову, ніж механічну. Тобто його брали як годинник, картину і прикрасу і ніхто собі не ставив за мету його запустити», ― повідомив Андрій Колотай, завідувач сектору експозиції Львівського музею етнографії.
Так було майже 150 років. І нарешті зараз двоє львівських художників-реставраторів Сергій Скородзієвський та Ігор Якубовський взялися повернути його до життя.
«Він був страшенно занедбаний, дуже тяжко було його відмити, фактично, тільки відмилося, нічого не поправлялося, дуже мізерно фарбочкою де-не-де», ― розповів художник Ігор Якубовський.
«Що найунікальніше тут, що настільки простим механізмом зав'язано різні осі обертання корабля. Один механізм приводить в хід верхній млин, водоспад, фігури, які рухаються по тасьмі, і так само корабель. За рахунок звичайного ексцентрика», ― додав реставратор Сергій Скородзієвський.
«Це унікально, що ці реставратори захотіли своїми ресурсами, силами і знаннями відновити роботу цього годинника. Я думаю, що ми з ними будемо працювати, бо колекція годинників, яка в нас є, одна із найбільших таких закомпонованих із різного рівня шедеврів», ― розповів Степан Павлюк, директор Інституту народознавства НАН України.
Колекція годинників у Львівському музеї етнографії та художнього промислу налічує півтисячі раритетів, найстаріший ― XVI століття. Відтепер у постійній експозиції буде і діючий годинник-картина.